Stručné, jasné a přehledné smlouvy bez skrytých úskalí jsou klíčové

Správné nastavení smluv u nebankovních společností je stejně důležité, jako dobré vztahy se zástupci společnosti. Stručné, jasné a přehledné smlouvy jsou zárukou, že se k dané společnosti jako klient opět rádi vrátíte. Firem, které nabízí nebankovní financování a jsou transparentní a férové, je u nás ovšem jako šafránu. Jak přistupovat k nebankovnímu financování a jak přistupovat ke čtení smluv? O tom již v rozhovoru s ekonomem a podnikatelem Michalem Kudláčkem. Michal Kudláček vystudoval ekonomickou školu, obor Finance. Dlouhá léta pracoval jako finanční konzultant a analytik. Specializoval se především na investice, financování bydlení a refinancování hypoték. Po nějakém čase se začal zabývat podnikáním v oblasti developerských projektů a v současné době se věnuje větším projektům ve fotovoltaice.

Jaké je vaše vzdělání a čemu jste se věnoval, než jste začal podnikat?
Vzděláním jsem ekonom, účtař a daňař. Vystudoval jsem ekonomickou školu, konkrétně obor Finance. Hned po studiu jsem začal podnikat v oboru finančnictví, z počátku jako zprostředkovatel a také jako finanční analytik. Po poměrně krátké době jsem zůstal pouze u finančního zprostředkování, ke kterému jsem po čase přidal podnikání v oblasti realit.

V jakém oboru podnikáte nyní?
Díky mnoha letům ve financích jsem se seznámil s řadou podnikatelů, kteří fungovali mimo jiné i v oblasti rezidenčních staveb (převážně se jednalo o výstavbu domů a bytů), a také mezi řadu různých investorů, kteří mě postupem času od menších realit přivedli k větším projektům.A nyní jsem se přes developerské projekty dostal k projektům v rámci fotovoltaiky.

To je poněkud specifický obor, jsou vaše projekty nákladné?
Nákladné určitě jsou, proto je stále do jisté míry tento obor uzavřený. Není tedy pro každého. Na druhou stranu, toto odvětví podnikání není tolik kreativní, na rozdíl například od bytové výstavby. Má ale výrazně zajímavější ekonomickou návratnost.

Jak své projekty financujete? A jak k financování přistupují vaši
klienti?
Dá se říci, že to je projekt od projektu. Používáme částečně naše vlastní zdroje, stejně jako soukromé finance našich investorů a partnerů, z velké části využíváme bankovní, ale částečně také nebankovní financování.

V dnešní době jsou úvěry od bank poměrně komplikovaná záležitost, vnímáte to také tak?
Bohužel ano, máme zkušenosti i s financováním od zahraničních bank a musím říci, že v zahraničí je získání úvěru poněkud jednodušší. Jinými slovy, mám pocit, že financování ne úplně běžných projektů je u českých bank náročný proces. Tím narážím na horší pružnost českých bank, hlavně v situaci, kdy potřebujeme financovat něco nestandardně nebo ne úplně v souladu s bankovní metodikou a podobně.

Týkají se vašich projektů i dotace?
Ano, i takové financování se nás týká, ovšem to je úplně jiná kapitola. Kdy začínají vaši klienti přemýšlet
o nebankovním úvěru? Ne všichni naši klienti jsou spokojeni s byrokracií v tradičních bankách, především co se týká administrativy. Jinými slovy, se cítí bankovním financováním poněkud svázaní a vnímají zde poměrně dost rizik, která jim nestojí za tu na první pohled výhodnější úrokovou sazbu, která samozřejmě bývá vidět nejvíce.

Jak jste ke hledání té správné nebankovní společnosti přistupoval?
Komplikace bankovního financování nás už nejednou přiměly poohlédnout se částečně i po nebankovním financování, kde popravdě úroky jsou o maličko vyšší než v bance, na druhou stranu v situaci, kdy financujeme nějaký zajímavý projekt, tak těch pár procent navíc není až tak velký problém, výměnou za rychlost a flexibilitu nebankovního úvěru. Nebankovních společností je na našem trhu poměrně hodně. Na druhou stranu vyznat se v nich není úplně jednoduché. Existuje několik málo společností u nás, které, řekněme, stojí za úvahu.

A proč jste zvolil právě společnost Agenius Finance?
Společnost Agenius Finance byla jedna z těch společností, které prošly prvním kolem “výběrového řízení” na financující společnost. Když jsme pro naše projekty začali hledat finálního dodavatele financí, tak padla volba právě na Agenius Finance. Především proto, že jejich podmínky jsou jasné a transparentní. Nejde o žádné složitosti. I jednání s nimi jsou od začátku až do konce vždy férová a korektní.

Co vás na této společnosti zaujalo nejvíce?
Kromě férovosti, korektnosti a srozumitelnosti všech podmínek mne zaujal i jejich osobní, lidský, až přátelský přístup, což bohužel v bankách takto většinou nefunguje a u některých nebankovních společností takový přístup též není běžný.

Jaký úrok se dá od Agenius Finance získat?
Ten úrok je řádově o nějaká ta procenta vyšší, než je běžné u bank. Na druhou stranu patří mezi ty nejnižší na trhu nebankovního financování. A to platí jak pro velké podnikatelské úvěry, tak například i pro menší či krátkodobější varianty financování.

Máte na mysli podnikatelský úvěr bez zajištění?
Ano, toto je určitě věc, která může nejednomu začínajícímu podnikateli pomoci v jeho začátcích. Protože ve chvíli, kdy nemáte ještě žádnou podnikatelskou historii, nebo nemáte kdovíjak hezké a kladné cashflow, nebo nedisponujete velkými firemními majetky, které se dají využít jako zajištění úvěru, tak toto může být ta správná cesta pro řadu menších či začínajících podnikatelů, jak zafinancovat své první kroky v novém byznysu.

Jak celý proces získávání úvěru od Agenius Finance probíhá?
Jelikož s nimi spolupracujeme už nějaký čas, tak stačí zvednout telefon a říci co a pro koho potřebujeme. Na druhou stranu, když zavzpomínám, tak první kontakt proběhl standardně přes e-mailovou komunikaci. Následně jsme si telefonicky sdělili rámcové představy obou stran. Poté proběhla osobní schůzka, kde jsme si řekli již podrobněji vše potřebné. Další podmínky včetně návrhů smluv jsme s klienty obdrželi e-mailem. Vše jsme vzájemně vykomunikovali a ve chvíli, kdy jsme byli ve shodě, proběhla druhá schůzka, kde došlo k podpisu veškeré smluvní dokumentace. Poté obratem klient obdržel finance na svůj účet.

V čem tkví jejich unikátní obsah a nastavení smluv?
Unikátnost nastavení smluv Agenius Finance bych shrnul do několika jednoduchých slov: stručné, jasné, přehledné a srozumitelné i pro poučeného laika.

Vy se ve smlouvách vyznáte nebo jste ke čtení smluv využil služeb
právníka?
Díky mnoha letům praxe ve finančnictví jsem držel v rukách určitě stovky nejrůznějších úvěrových smluv mých klientů. A i díky mému vzdělání a díky mnoha obchodním případům, které jsme za ty roky řešili, si troufám říci, že jsem natolik informovaný finančník, že na první pohled dokážu říci, jestli je smlouva zásadně špatně, nebo jestli je dobře nastavená. Ve složitějších případech využívám jak já, tak samozřejmě i moji klienti svého právníka, advokátní kancelář nebo dokonce své vlastní interní právníky, pokud se bavíme o větších 
developerech.

Máte nějaké zkušenosti i s jinými nebankovními společnostmi?
Máme, a to ne moc dobré. Více to asi nebudu rozvádět.

Jak velký rozdíl je mezi smlouvami firmy Agenius Finance a
smlouvami jiných nebankovních společnostmí, se kterými jste přišel do styku?
Jak jsem již zmínil, smlouvy Agenius Finance jsou stručné a přehledné. Neobsahují žádné přehnaně dlouhé odstavce, kam by se daly snadno schovat různá úskalí pro klienty. Bohužel u řady nebankovních společností to takto nebývá. Naopak, u jiných společností najdete dlouhé a nepřehledné odstavce, které mohou skrývat rizika.

Je smlouva alfou a omegou jakéhokoliv obchodování?
Smlouva jako taková je určitě důležitá, protože dává jakémukoliv obchodnímu vztahu nějaký rámec a základ,
a je oporou pro obě smluvní strany. Na druhou stranu si myslím, že dobré zkušenosti a dobré vazby jsou neméně důležité jako smlouva samotná.

Jak se ve smlouvách orientovat, na co si dát pozor a jak najít skryté chytáky?
Určitě je důležité smlouvu pozorně přečíst, a to klidně několikrát. Bohužel u řady společností ve smlouvě může být skrytá i jedna kraťoučká větička uprostřed, nebo v druhé polovině šíleně dlouhého odstavce.
A na to je potřeba si dát pozor. Tedy jednoduše řečeno číst pozorně, číst pečlivě, číst pomalu a číst v klidu.
A když něčemu stoprocentně nerozumíte, tak se na to někoho zeptejte.

Máte rád svou práci?
Svou novou práci mám hodně rád. Díky své profesi jsem za ty roky poznal spoustu zajímavých lidí, od kterých jsem se toho hodně naučil. A myslím si, že z toho budu do budoucna hodně čerpat ve svém novém podnikání.

Máte nějakou vizi do budoucna, která je vaším hnacím motorem?
Vizí, snů a přání mám jak po té pracovní tak po osobní stránce mnoho. Jelikož tyto dva světy jsou bohužel
a naštěstí hodně propojené, mám spousty myšlenek, čeho bych chtěl v životě ještě dosáhnout.
A hnacím motorem je i dělat každý den to, co člověka baví.

Prozradíte nějakou vaší konkrétní vizi?
Taková vize je například být finančně nezávislý, jen je otázka, jak moc. Do určité míry už finančně nezávislý jsem a mou vizí je, aby mi moje práce zabezpečila tolik prostředků, abych mohl zažít vše to, co zažít chci.
A abych mohl celý život dělat to, co mě bude bavit a naplňovat. To je asi to nejdůležitější.

img6511.jpg (17.37 MB)

Zprávy ze světa financí

Roční úrok 300% i víc. Víme, na co si dát při hledání půjčky pozor

Potřebujete zaplatit větší jednorázový výdaj a nemáte finanční rezervu? Zvažujete půjčku? Lidé v takové situaci nejčastěji využívají povolené přečerpání běžného účtu, kreditku nebo mikroúvěr. A právě na ně se zaměřuje aktuální Index odpovědného úvěrování.

Celý článek
Nábytkářský trh u nás i ve světě

Výroba nábytku je nádherná, kreativní a naplňující práce. Když jí děláte s láskou a s hřejivým pocitem, že za sebou zanecháváte kvalitu, která dělá lidem dlouhodobou radost, tak to prostě funguje. Jak se daří nábytkářskému průmyslu u nás? Jak je to s financováním jednotlivých projektů, na které potřebujete peníze hned, aby se firma mohla otáčet? Banky dnes již nejsou tak vstřícné, jako tomu bylo dříve. Řešení se najde ale vždycky. O tom všem v rozhovoru s podnikatelem Zdeňkem Žižkou. 

Celý článek
DIP: Jak funguje nový investiční produkt?

Již od začátku roku investiční společnosti a banky spustily nový dlouhodobý investiční produkt (DIP) s daňovou výhodou. Cílem daného investiční prostředku je přimět lidi k investicím, jejichž výnosy pak využijí v důchodu.

Celý článek