Samohrající klavír vás chytne za srdce, říká Jan Drnek

Slyšeli jste někdy o samohrajícím klavíru? A máte povědomí o tom, jaká značka vyrábí ty nejlepší klavíry na světě a již asi 170 let si drží neporazitelné prvenství? A věděli jste, že opravdu kvalitní klavír má hodnotu rodinného domu? Svět klavírů je chytlavý, povznáší duši, umí zahrát na vaše emoce a chytnout vás za srdce. Nevěříte? Po přečtení rozhovoru s obchodníkem s klavíry Janem Drnkem neodoláte a budete chtít vidět a slyšet samohrající klavír na vlastní oči a uši…

Jan Drnek je český podnikatel z Plzně, který je od roku 2013 výhradním distributorem věhlasné značky klavírů Steinway & Sons. Jeho firma Drnek Piana za 30 let působení na trhu prodala asi 5000 kusů klavírů svým zákazníkům. Jan vystudoval Výrobu hudebních nástrojů v Kraslicích a hned po škole se věnoval opravám hudebních nástrojů ve své garáži. V současné době provozuje 2 prodejny klavírů v Plzni a v Praze.

Honzo, jak jste se dostal k prodeji klavírů?

Původně jsem podnikal v prodeji použitých hudebních nástrojů po celém světě a měli jsme spoustu zákazníků. Ovšem v roce 2010 světový trh postihla celosvětová finanční krize. Zaměřili jsme se tedy na český trh a hledali jsme nějakého partnera, jehož značku budeme nabízet. Značky typu Yamaha zde měly několik dealerů, a nebyli jsme schopni získat výhradní zastoupení. Vydali jsme se tedy finančně nákladnější cestou, vybrali jsme značku Steinway & Sons. A dnes se nám potvrzuje, že to byla ta jediná správná volba. V roce 2013 jsme se Steinway podepsali smlouvu a máme na starosti Českou a Slovenskou republiku.

Jak hodnotíte ekonomiku před deseti lety a dnes?

Odpověděl bych trošku jinak. Za 30 let podnikání jsem prožil období, kdy bylo dobře a kdy bylo hůř. Myslím si, že konkrétní podnikatel se i v návaznosti na to co dělá musí přizpůsobit danému období. Ať je to finanční krize, pandemie nebo válka na Ukrajině. My v současné době prožíváme menší krizi, protože běžní lidé nemají moc peněz a tak zaznamenáváme pokles tržeb u levnějších nástrojů. Těch drahých klavírů se krize nedotkla. Podnikatel se k tomu musí umět nějak postavit a situaci řešit. Buď to řešit jde anebo to nejde. Ekonomika se neustále mění, teď je hypoteční krize takže to všichni pociťujeme, ale třeba za 5 let budeme zažívat opět skvělá léta a nikdo si na tuto dobu ani nevzpomene.

Jaké postavení má na trhu značka Steinway & Sons?

Značka Steinway má na trhu postavení prémiové luxusní značky. Zakladatel značky pan Heinrich Engelhard Steinweg pochází z Německa. V roce 1851 odjel do Ameriky a v roce 1853 v USA založil firmu  Stainway & Sons. Už v roce 1855 získala značka Steinway ocenění nejlepších klavírů na světě. Od té doby všechny instituce, filharmonie a univerzity odebírají nástroje  z 95% od firmy Steinway. A pouze 5% jim prodávají ostatní značky. S tím se samozřejmě pojí i to, že i soukromý sektor chce mít doma to nejlepší co je na trhu. Takže Steinway je v segmentu prémiového luxusního zboží neohrožená jednička.

Samohrající klavír je produktem značky Steinway?

Samohrající klavíry se vyráběly již v v letech tuším 1890. Prvopočátkem byl flašinet na kličku, pak se vyráběly různé samohrající stroje a vyráběly se i klavíry, které měly měchy, jež vháněly vzduch do píšťalek, které hýbaly klávesami. To bylo někdy v letech 1920 až 1940. Po druhé světové válce se na tyto počiny pozapomnělo, moc to nefrčelo. A někdy v sedmdesátých letech devatenáctého století přišla americká firma PianoDisc se samohrajícím klavírem. Nekladli důraz na to, jak kvalitně klavír hraje, chtěli aby se jen hýbaly klávesy a klavír prostě hrál sám. Tento klavír prodávají dodnes. Zařízení od PianoDisc se dalo namontovat do každého klavíru, bylo možné si jej normálně koupit. Montovalo se to tenkrát i do klavírů Steinway, ale lidé s tím nebyli spokojení, jelikož chyběla kvalita. Steinway tedy přišel v roce 2017 se svým vlastním systémem, který převádí hru klavíristy téměř dokonale, není tam žádná ztráta kvality. Z 99,9% je reálně zachována hra klavíristy. Firma Steinway nenahrává zvuk klavíru, na nějž klavírista hraje, ale nahrává pohyb kladívka, který probíhá při hře na klavír. Nad každým kladívkem je čipová kamerka, která zaznamenává úder kladívka do struny. Je to mnohem přesnější než nahrávat zvuk. Rychlost pohybu kladívka přesně převedou do nul a jedniček. V samohrajícím klavíru se nuly a jedničky zpět přetváří do pohybu v podobě elektromagnetů a nástroj sám hraje. Motto Steinway je vyrobit nejlepší nástroj jak jen je to možné, bez ohledu na peníze. Stejně to platí pro samohrající klavír Spirio. Spirio se jim opravdu povedlo, bylo vyprodané asi na 2 roky dopředu. A pokud není zrovna na skladě, je zde určitá čekací doba.

Co vše umí samohrající klavír Steinway Spirio?

Samohrající klavír Steinway umí hudbu přehrát. Propojíte softwarem tablet s klavírem a pustíte si jakoukoliv skladbu, kterou klavír odehraje. Klavír Spirio R (R jako record) umí i nahrávat sama sebe. Sednete si ke klavíru, zmáčknete R a můžete nahrávat. Když uděláte chybu, je v klavíru speciální program, který chybu opraví a nemusíte nahrávat znovu. Klavíry Spirio R také umí on-line přenos hry na klavír. Prakticky můžete uspořádat klavírní koncert v Sydney Hall, kde ale samozřejmě musíte hrát na Spirio R. Ten kdo má doma také Steinway Spirio R, sedne si v obýváku na druhém konci světa, pustí si streamovaný obraz vašeho koncertu a jeho klavír přehraje vaši hru živě přímo v jeho obývacím pokoji.

Vyvíjí se klavíry Spirio dál?

Do budoucna klavíry Spirio chystají mnoho dalších možností. Se samohrajícím klavírem přišla firma Steinway v roce 2018 a netušili co tím způsobí. O klavíry je obrovský zájem, zákazníci jsou nadšení, je to opravdu zážitek. Ve společnosti Steinway je tým asi 20ti IT vývojářů, kteří intenzivně pracují na dalším vývoji softwaru pro tyto klavíry. Bude prý možná také výuka na dálku. Můžete mít učitele klavíru v New Yorku a vy budete v Plzni. Na klaviaturu se přidělají 2 až 3 kamery, učitel s vámi bude přes kameru schopen mluvit on-line a uvidí váš prstoklad a bude vám ukazovat jak hraje on, takto bude probíhat výuka na dálku.

Má firma Steinway nějakou databázi skladeb, které samohrající klavír může přehrát?

Ano, firma Steinway se domluví s klavíristou, který nahraje skladbu. Společnost Steinway skladbu upraví a vloží do databáze. Zákazníci, kteří si zakoupili klavír Spirio mají doživotní update databáze zdarma. Je to něco jako Youtube a každý měsíc do databáze přibude asi 3 až 5 hodin hudby, kterou si můžete na svém klavíru přehrávat. Nově bude umožněn jakýsi Cloud, kam bude moci na svém Spirio R nahrávat kdokoliv cokoliv (asi bude probíhat určitá kontrola kvality ze strany Steinway) a bude možnost si skladby stáhnout, případně upravit podle sebe.

Kolik lidí asi vlastní Steinway Spirio?

Odhadem dle výroby má tento klavír v současné době asi 10 000 lidí.

Jaký byl váš nejzajímavější zákazník a jaký typ nástroje od vás získal?

Každý zákazník je něčím zajímavý. Ale prodali jsme klavír jednomu ze tří nejlepších klavíristů na světě, panu Kissinovi. Koupil si Steinway B, 211 centimetrů dlouhý.

Kdo si kupuje klavíry v hodnotě rodinného domu? Jsou to umělecké školy, filharmonie, jednotliví umělci nebo soukromý sektor?

Takové klavíry si kupují všichni, které jste vyjmenovala. Instituce jako takové, to znamená filharmonie nebo univerzity chtějí mít tyto klavíry, jelikož umělci na ně hrají. Tak aby mohli hrát ve filharmonii a ve škole trénovat, musí mít stejné klavíry k dispozici. Klavíristi v Čechách na tak drahé stroje nemají peníze. Soukromý sektor si kupuje klavíry Steinway kvůli samohrajícímu systému, kvůli prestiži a také, protože chtějí mít doma něco zvláštního, třeba limitovanou edici.

Vím, že jste prodal klavír jednomu z prezidentských kandidátů, co to bylo za nástroj?

Klavír jsem neprodával přímo prezidentskému kandidátovi, ale jeho manželce. A byl to klavír na míru. Na zakázku jsme dělali jeden jediný kus. Spolu s paní kandidáta na prezidenta jsme nakreslili návrh, který nám následně společnost Steinway schválila. Jde o bílý klavír se zlatými intarziemi a po celém klavíru jsou speciální křivky se zvláštním významem.

INFO: Intarzie

Intarzie je výtvarné dílo vytvořené skládáním a lepením dýh různých barev a struktur. Tyto prvky se vyřezávají do žádaných tvarů a skládají se do různých vzorů, obrazců, ornamentů, iluzivních architektur či figurálních scén. To se nazývá intarzií prostou.

Zdroj: Wikipedie

Utrácí češi za umění? Případně za jaké?

Znám spoustu lidí, kteří si umění kupují. Asi podle toho na co mají. Někteří dají za obraz 5 až 10 tisíc korun, a za svůj život si jich koupí několik. Někteří investují do umění stovky milionů nebo klidně miliardu korun. Lidé kupují obrazy, sochy, fotografie, je to velice různé. Ale nižší vrstva u nás za umění myslím si tolik neutrácí, jelikož na to nemají finance. Investicím do umění se věnuje spíše vyšší vrstva.

Existují klavíry pro sběratele? Kdo je vytváří a v čem jsou hodnotné?

Budu-li mluvit o značce Steinway, která je opravdu investicí do budoucna. Pokud tedy klavír nějaké jiné značky neměl doma třeba Michael Jackson, tam se samozřejmě hodnota klavíru vyšplhá do astronomických částek a jde o unikátní sběratelský kousek. Tak jde především o limitované edice, stejně jako u hodinek a možná i kabelek. Čím méně je kusů, tím jsou dražší. Když existuje jeden jediný kus na světě, tak bude mít nevyčíslitelnou hodnotu. Jako například klavír, který je v Bílém domě. John Lennon měl obyčejné pianino Steinway, které se vydražilo tuším za 2,5 milionu dolarů. Což je asi 60 milionů korun.

Z jakého materiálu jsou klavíry vyrobeny? A čím jsou speciální? Procesem, dřevem, věhlasem?

Opět budu mluvit o značce Steinway. Nejdůležitější je materiál a pak samozřejmě ruční práce. Roli hraje také tradiční výroba dané značky. Ve Steinway pracuje dědeček, syn a vnuk a předávají si mezi sebou celé tajemství výroby, tedy z generace na generaci. Není to nikde napsané, to se musí opravdu naučit člověk od člověka. Předávání zkušeností od člověka člověku je zde velmi cenné. Spousta firem vyhází své zaměstnance a nabere zaměstnance agenturní, kteří vůbec netuší co dělají. Najmou si zahraniční pracovníky, kterým řeknou jaké úkony mají dělat, ale ti pracovníci neví proč dělají to a proč dělají tohle. Proto nemohou vnímat ty jemné nuance výroby. Co se týká materiálu, tak čím je kvalitnější materiál, tím je samozřejmě výrobek dražší. Firmy, které prodávají levné nástroje si nemohou dovolit koupit drahý materiál. Steinway má drahé nástroje, tudíž si může dovolit kupovat ty nejvýběrovější z nejvýběrovějších materiálů. Vím, že kupují dřevo z rezonančního smrku z Aljašky. Berou tropické dřeviny z Brazílie a tak dále. Steinway má na svou výrobu asi 150 patentů. A velmi důležité je, aby daná společnost vyráběla klavíry neustále stejně. Aby se nevyskytovala kolísavá kvalita. Kvalita musí být stabilní u všech nástrojů.

Kde se klavíry vyrábí a jak je dovážíte?

Steinway klavíry se začaly vyrábět v Americe a o 10 let později výrobu tak nastartovali, že otevřeli druhou továrnu v Hamburku. Jedna továrna je tedy v New Yorku a jedna v Hamburku. My dovážíme z Hamburku klavíry klasicky zabalené v bedně kamionovou dopravou.

Jak řešíte kurzovní rozdíly?

Kurzový rozdíl nemáme pojištěný jako některé firmy. Kurz řešíme vždy individuálně k danému nákupu. Zjednodušeně řečeno. Jako firma nevyhlašujeme kurz na celý rok, ale každé piáno řešíme samostatně.

Půjčujete si na nákup klavírů peníze? Financujete své obchodování úvěrem? Případně jakým?

Peníze si nepůjčuji, mám vysoký kontokorentní úvěr u bankovního účtu. Řádově je to v desítkách milionů korun. Takže když potřebuji peníze na nákup, řeším to kontokorentem.

Jak vnímáte bankovní financování, je přístupné? Je jednoduché?

Před několika lety mi připadalo že ano, bylo to velmi jednoduché. Ať se to týkalo firemních úvěrů nebo hypoték. To je 3 až 5 let zpátky. Momentálně jsem řešil nějaký úvěr a vím, že  je to velmi složité. Nyní toto vnímám jako velký problém z důvodu vysokých marží bank a neochoty půjčovat peníze. Věřím, že se to časem zase obrátí k lepšímu.

Máte zkušenost s nebankovním financováním?

Nemám žádné zkušenosti s nebankovním financováním, takže se k tomu nemohu vyjadařovat.

Jaký máte doma klavír? A hrajete sám na klavír?

Doma klavír nemám, bydlím přímo nad svou prodejnou klavírů, takže klavíry mám doma tady, v prodejně. Ale v bytě žádný nemám. Nepotřebuji svůj vlastní klavír, když jich tu mám 150. Jinak na klavír hraji, ale špatně, všichni moji zaměstnanci hrají lépe než já, přiznávám. Když se mě někdo zeptá, jak je možné, že nehraju na klavír? Tak říkám, že Michael Schumacher taky neumí opravit Formuli 1, on je ten klavírista a někdo jiný je opravář. A také tu Formuli 1 neumí prodat nebo vyrobit. Jsem klasický majitel firmy a manažer. Od začátku jsem v hudebním oboru a není žádnou podmínkou, abych uměl hrát na klavír. Dokonce nejsem ani žádný specialista na vážnou hudbu. Když máme nějaké meetingy Evropy, Asie a Afriky, tak se tam všichni třeba baví o hudbě, o nějaké skladbě například od Rachmaninova nebo o c moll, ale já vůbec nevím o čem se baví. Já bych si mohl povídat o metalu a podobných tématech. Něco samozřejmě znám, ale proti ostatním z oboru méně.

Jakou hudbu posloucháte? Metal?

Poslouchám prakticky všechno, rock, metal, pop, vážnou hudbu, RnB, jazz, prostě dobrou hudbu.

Můžu se zeptat jakým jezdíte vozem?

Jezdím kvalitními prémiovými vozy. Naposledy jsem si koupil Ferrari, mám doma také značku Mercedes Benz, BMW a podobně.

Kde se dá koupit klavír od vás? Je to převážně na zakázku? Nebo zákazník může přijít do obchodu a nějaký si rovnou koupit?

Máme 2 obchody. Jeden je v Plzni, protože pocházím z Plzně a je zde sídlo naší firmy. A jeden je v Praze. V Praze jsme zatím v nájmu a chystáme se nyní otevřít zcela novou prodejnu. Tam zákazníci budou moci přijít, na místě bude 100 až 150 nástrojů. Nejen značky Steinway. Když klavír není skladem, nebo když má zákazník nějaké speciální požadavky, tak je nástroj na objednávku. Steinway má 8 velikostí klavírů, jde o délku nástroje, která musí korespondovat s velikostí místnosti, ve které bude umístěn. Pokud chce klient Spirio klavír, nebo konkrétní barvu či limitovanou edici, tak většinou musí čekat půl roku i déle. Pokud jde o speciální kousek na zakázku, jako byl například klavír pro ženu prezidentského kandidáta, tak se čeká až 2 roky.

Jak je to se změnou designu klavírů Steinway? Drží si stále stejný design?  

Od roku 1860 jsou klavíry Steinway stále stejné, mění se pouze schránka klavíru. Steinway uvnitř klavírů nemění ani tečku, tím si zachovává svou kvalitu a tradici. Tak jak byly klavíry původně navržené, tak fungují do dneška. Je to jako kabelka od Hermés s názvem Kelly, byla navržená někdy v roce 1938 a od té doby je nezměněná. Možná cvočky se změnily, ale ten tvar je autentický a stále stejný. Proto je tak cenná, protože se vyrábí 120 let beze změn. Na klavíru tedy můžete měnit pouze ten design a Steinway má své vlastní designové řady. Jedné se říká Crown Jewels (tady jde o speciální dýhy), a pak mají speciální edice, třeba barokní klavír (hnědý nebo bílý se zlatým zdobením). Tyto klavíry se vyrábí neustále stejně. A pak mají limitované edice, každý rok vychází 1 až 2. Některá limitovaná edice má velmi drobné úpravy. Nedávno vyrobili edici podle měst, udělali Dubaj, Paříž a Londýn. Na spodním víku nebo na notovém pultu je vygravírovaný kus města. Nebo se může navrhnout úprava velká, kde je nástroj designově kompletně změněný. Vytvoří se návrh a vyrobí se desítky kusů klavíru, maximálně 100 kusů. Nebo se vyrobí pouze 10 kusů. Také se vyrábí nástroje přímo na míru a zde se design vytváří přímo pro konkrétního zájemce. Jde o spolupráci Steinway a designéra daného zákazníka. Nebo se návrhu ujme designér Steinway, případně také dealer značky může vytvořit návrh na přání klienta. Musí se samozřeljmě zohlednit možnosti značky Steinway.

Jak se takový nový design klavíru Steinway navrhuje?

Když se vrátím k navrhování klavíru pro ženu kandidáta na prezidenta, tak původně chtěla koupit limitovanou edici klavíru v hnědé barvě, z čehož nakonec sešlo. Nabídl jsem jí, jestli nechce  podobný klavír navrhnout v barvě bílé. Na papír jsem nakreslil návrh, ona jej schválila a ve Steinway návrh převedli do vektorů. Když byl návrh hotový, sepsala se kupní smlouva a 2 roky se čekalo.  


Kolik jste prodal celkem klavírů?

Prodal jsem asi 5 000 kusů klavírů za 30 let podnikání.

Stále vás tato práce naplňuje?

Ano, ještě mě to baví.

Zprávy ze světa financí

Stovky milionů putují do postižených regionů povodněmi. Česko požádá o pomoc také Fond solidarity EU

Ministerstvo pro místní rozvoj už vyčlenilo stovky milionů korun na opravy komunikací, mostů nebo škol. Požádá také o peníze z Fondu solidarity Evropské unie. Další stamiliony poskytnou samosprávy. Například Olomoucký kraj už odklepl pomoc ve výši čtvrt miliardy korun. Šéf státní poklady Zbyněk Stanjura (ODS) odhaduje celkovou výši škod na desítky miliard korun

Celý článek
Zdravé tělo, zdravý duch, zdravé podnikání

V dnešní době každý bojujeme s nedostatkem času. Podnikatelé tím spíše. Vše je prý ale o prioritách, pevné vůli, disciplíně a o prvním kroku, prostě musíte začít. Pak se pohyb může stát neodmyslitelnou součástí vašeho života, denní rutinou, nebo dokonce závislostí. Zkrátka najednou budete potřebovat tu dávku “hormonů štěstí” a místo 2 hodin strávených na Instagramu si půjdete zacvičit. O zdravém a aktivním životním stylu a jeho vlivu na výkon, duševní pohodu a správné rozhodování se dočtete v článku sestaveném ve spolupráci s podnikatelkou a instruktorkou Pilates Monikou Rejdou.

Celý článek