Roční úrok 300% i víc. Víme, na co si dát při hledání půjčky pozor

Potřebujete zaplatit větší jednorázový výdaj a nemáte finanční rezervu? Zvažujete půjčku? Lidé v takové situaci nejčastěji využívají povolené přečerpání běžného účtu, kreditku nebo mikroúvěr. A právě na ně se zaměřuje aktuální Index odpovědného úvěrování.

Index odpovědného úvěrování znovu ukazuje, jak velké jsou rozdíly mezi nebankovními společnostmi. Zatímco některé společnosti jsou pro lidi hledající úvěr podobně bezpečné jako banky, jsou na trhu i ty,  které nabízejí půjčky za velmi drsných podmínek. Mohli bychom polemizovat o tom, že u nebankovních společností je nutné počítat s vyššími náklady než u bank. V určitých případech je však opak pravdou. Každý, kdo si chce vzít ať už podnikatelský či spotřebitelský úvěr, by si měl velice důkladně prověřit podmínky dané společnosti. V opačném případě mohou být důsledky fatální.

Roste počet lidí, kteří se obrací na finančního arbitra se žádostí o přezkoumání podmínek, za kterých uzavřeli půjčku. Mnohdy se totiž ukazuje, že je předražená, tedy v rozporu s dobrými mravy, anebo poskytovatel neposoudil u žadatele o úvěr schopnost splácet. Výsledkem bývá smír, při němž jsou dlužníkům odpuštěny úroky a doplácejí pouze původně vypůjčenou částku. Takové nejen spotřebitelské úvěry mají běžně roční úrokové sazby ve výši 300 až 400%.

„Vůbec nejhůře vychází Půjčka7 od firmy Kontext Trade International, kde kombinace poplatku a úrokové sazby odpovídá efektivní úrokové sazbě asi 700 procent ročně,“ uvedl analytik organizace David Borges.

„V praxi to znamená, že domácnost, která si u této společnosti půjčí 20 tisíc korun, za měsíc při jejich vrácení zaplatí o zhruba 11,5 tisíce více,“ dodal. Při prodlení se splacením pak vyjdou nejdražší půjčky už na desítky tisíc korun.

Co je varovný signál?

V mnoha případech narazíte na praktiky, které mohou lidi hledající půjčku mást. Někteří poskytovatelé se snaží maskovat vysoké úrokové sazby tím, že na webových stránkách uvádějí měsíční, nebo dokonce denní úrok místo ročního. Na co si dát opravdu veliký pozor?  Mnoho společností účtují nízký nebo žádný úrok, zároveň ale zahrnují do splátek úvěru vysoké poplatky. 
Také jsou nebankovní společnosti, které lákají spotřebitele na první půjčku zdarma. Je to obdobný model jako kreditní karty, které také lákají na bezúročné období, ale samozřejmě spíše spoléhají na to, že nebude dodrženo. Pocit spotřebitele, že jde o výhodnou nabídku, se často rozplyne po měsíci, kdy nedá dohromady dostatek peněz na její řádné splacení a musí si půjčit znovu, tentokrát už ale s vysokým úrokem. Podobně fungují i různé slevy a akční nabídky, na které mnozí spotřebitelé také slyší.

 
Index odpovědného úvěrování obsahuje 15 parametrů, které lze rozdělit do čtyř oblastí: 

  • Náklady – náklady na měsíční půjčku, její prodloužení o tři měsíce a položky účtované při neschopnosti splácet 
  • Transparentnost – dostupnost a srozumitelnost informací o půjčce 
  • Vstřícnost – jak se společnost chová k lidem, kteří se dostali do potíží se splácením
  • Zkoumání úvěruschopnosti – jak důkladně společnost posuzuje schopnost půjčku splatit 

Nejdůležitější váhu mají náklady, tedy úrokové sazby, poplatky, ale i platby za upomínky či sankce. Hodnotíme ale i obsah webových stránek, pečlivost, se kterou společnosti prověřují žadatelé o úvěr i to, jak přistupují k lidem, kteří se dostali do problémů se splácením. Všechny parametry jsou shrnuty do jednoho čísla, které ukazuje, zda jsou půjčky od dané společnosti pro lidi bezpečné. 

 

Zdroj: novinky.cz, cnb.cz, clovekvtisni.cz

Zprávy ze světa financí

Prémiová architektonická díla v Čechách

Architektonický designér a investor Daniel Tichý se inspiruje nejen ve staré Anglii

Celý článek
Měníme Vaše vize ve skutečnost. Klíčové momenty a AGENIUS FINANCE očima klientů

Jako nebankovní společnost s dlouholetými zkušenostmi vidíme do problematiky nebankovního financování v ČR dokonale… Naší vizitkou jsou spokojení klienti, kteří díky nebankovnímu financování dosáhli na své sny a naplnili své vize. Našimi klienty jsou především odvážní podnikatelé, kteří se nebojí jít do akce. Někteří z nich nám poskytli rozhovor týkající se jejich projektů spojených právě s nebankovním financováním. Skrze rozhovory otevíráme téma bankovního a nebankovního financování u nás a chceme přinášet osvětu v této oblasti. Přečtěte si několik krátkých ukázek z rozhovorů, v jejichž plné verzi se dočtete mnoho zajímavých informací a příhod z českého podnikání.

Celý článek
Prodej Škody v západní Evropě roste, v Asii naopak rapidně klesá

Škoda Auto zaznamenala v covidovém období značný propad v rámci prodeje aut, ostatně tak jako mnoho dalších automobilek. Nyní prodej aut Škoda opět zvolna roste. Tuzemská automobilka zveřejnila výsledky za tři čtvrtletí tohoto roku. Od ledna do konce září prodala 671 300 vozů, což je o 4,5 procenta víc než za stejné období loňského roku.

Celý článek