Roční úrok 300% i víc. Víme, na co si dát při hledání půjčky pozor

Potřebujete zaplatit větší jednorázový výdaj a nemáte finanční rezervu? Zvažujete půjčku? Lidé v takové situaci nejčastěji využívají povolené přečerpání běžného účtu, kreditku nebo mikroúvěr. A právě na ně se zaměřuje aktuální Index odpovědného úvěrování.

Index odpovědného úvěrování znovu ukazuje, jak velké jsou rozdíly mezi nebankovními společnostmi. Zatímco některé společnosti jsou pro lidi hledající úvěr podobně bezpečné jako banky, jsou na trhu i ty,  které nabízejí půjčky za velmi drsných podmínek. Mohli bychom polemizovat o tom, že u nebankovních společností je nutné počítat s vyššími náklady než u bank. V určitých případech je však opak pravdou. Každý, kdo si chce vzít ať už podnikatelský či spotřebitelský úvěr, by si měl velice důkladně prověřit podmínky dané společnosti. V opačném případě mohou být důsledky fatální.

Roste počet lidí, kteří se obrací na finančního arbitra se žádostí o přezkoumání podmínek, za kterých uzavřeli půjčku. Mnohdy se totiž ukazuje, že je předražená, tedy v rozporu s dobrými mravy, anebo poskytovatel neposoudil u žadatele o úvěr schopnost splácet. Výsledkem bývá smír, při němž jsou dlužníkům odpuštěny úroky a doplácejí pouze původně vypůjčenou částku. Takové nejen spotřebitelské úvěry mají běžně roční úrokové sazby ve výši 300 až 400%.

„Vůbec nejhůře vychází Půjčka7 od firmy Kontext Trade International, kde kombinace poplatku a úrokové sazby odpovídá efektivní úrokové sazbě asi 700 procent ročně,“ uvedl analytik organizace David Borges.

„V praxi to znamená, že domácnost, která si u této společnosti půjčí 20 tisíc korun, za měsíc při jejich vrácení zaplatí o zhruba 11,5 tisíce více,“ dodal. Při prodlení se splacením pak vyjdou nejdražší půjčky už na desítky tisíc korun.

Co je varovný signál?

V mnoha případech narazíte na praktiky, které mohou lidi hledající půjčku mást. Někteří poskytovatelé se snaží maskovat vysoké úrokové sazby tím, že na webových stránkách uvádějí měsíční, nebo dokonce denní úrok místo ročního. Na co si dát opravdu veliký pozor?  Mnoho společností účtují nízký nebo žádný úrok, zároveň ale zahrnují do splátek úvěru vysoké poplatky. 
Také jsou nebankovní společnosti, které lákají spotřebitele na první půjčku zdarma. Je to obdobný model jako kreditní karty, které také lákají na bezúročné období, ale samozřejmě spíše spoléhají na to, že nebude dodrženo. Pocit spotřebitele, že jde o výhodnou nabídku, se často rozplyne po měsíci, kdy nedá dohromady dostatek peněz na její řádné splacení a musí si půjčit znovu, tentokrát už ale s vysokým úrokem. Podobně fungují i různé slevy a akční nabídky, na které mnozí spotřebitelé také slyší.

 
Index odpovědného úvěrování obsahuje 15 parametrů, které lze rozdělit do čtyř oblastí: 

  • Náklady – náklady na měsíční půjčku, její prodloužení o tři měsíce a položky účtované při neschopnosti splácet 
  • Transparentnost – dostupnost a srozumitelnost informací o půjčce 
  • Vstřícnost – jak se společnost chová k lidem, kteří se dostali do potíží se splácením
  • Zkoumání úvěruschopnosti – jak důkladně společnost posuzuje schopnost půjčku splatit 

Nejdůležitější váhu mají náklady, tedy úrokové sazby, poplatky, ale i platby za upomínky či sankce. Hodnotíme ale i obsah webových stránek, pečlivost, se kterou společnosti prověřují žadatelé o úvěr i to, jak přistupují k lidem, kteří se dostali do problémů se splácením. Všechny parametry jsou shrnuty do jednoho čísla, které ukazuje, zda jsou půjčky od dané společnosti pro lidi bezpečné. 

 

Zdroj: novinky.cz, cnb.cz, clovekvtisni.cz

Zprávy ze světa financí

Nábytkářský trh u nás i ve světě

Výroba nábytku je nádherná, kreativní a naplňující práce. Když jí děláte s láskou a s hřejivým pocitem, že za sebou zanecháváte kvalitu, která dělá lidem dlouhodobou radost, tak to prostě funguje. Jak se daří nábytkářskému průmyslu u nás? Jak je to s financováním jednotlivých projektů, na které potřebujete peníze hned, aby se firma mohla otáčet? Banky dnes již nejsou tak vstřícné, jako tomu bylo dříve. Řešení se najde ale vždycky. O tom všem v rozhovoru s podnikatelem Zdeňkem Žižkou. 

Celý článek
DIP: Jak funguje nový investiční produkt?

Již od začátku roku investiční společnosti a banky spustily nový dlouhodobý investiční produkt (DIP) s daňovou výhodou. Cílem daného investiční prostředku je přimět lidi k investicím, jejichž výnosy pak využijí v důchodu.

Celý článek
Stručné, jasné a přehledné smlouvy bez skrytých úskalí jsou klíčové

Správné nastavení smluv u nebankovních společností je stejně důležité, jako dobré vztahy se zástupci společnosti. Stručné, jasné a přehledné smlouvy jsou zárukou, že se k dané společnosti jako klient opět rádi vrátíte. Firem, které nabízí nebankovní financování a jsou transparentní a férové, je u nás ovšem jako šafránu. Jak přistupovat k nebankovnímu financování a jak přistupovat ke čtení smluv? O tom již v rozhovoru s ekonomem a podnikatelem Michalem Kudláčkem. Michal Kudláček vystudoval ekonomickou školu, obor Finance. Dlouhá léta pracoval jako finanční konzultant a analytik. Specializoval se především na investice, financování bydlení a refinancování hypoték. Po nějakém čase se začal zabývat podnikáním v oblasti developerských projektů a v současné době se věnuje větším projektům ve fotovoltaice.

Celý článek