Prémiová architektonická díla v Čechách

Architektonický designér a investor Daniel Tichý se inspiruje nejen ve staré Anglii

Jak se tvoří bydlení, které má životnost přes tisíc let? Je to tvrdá práce, samostudium, hledání inspirace a pátrání po historických stavebních technologiích, díky kterým kdysi vznikaly kvalitní stavby pro mnoho dalších generací. Je to odříkání, vášeň a touha v jednom.

Daniel Tichý je prémiový bytový designér, který se trvanlivými a kvalitními stavbami například ze staré Anglie nebo USA nejen inspiruje, ale je schopen do detailu zajistit realizaci autentické historické budovy včetně konstrukce zejména z kvalitních slinutých cihel, které mají životnost přesahující tisíc let. Je houževnatý, zakládá si na kvalitě své práce a tvoří pro náročnou klientelu, která má nekonvenční představy o bydlení.

Foto: Soňa Lechnerová, z archivu Daniela Tichého

Hovořila a sepsala: Soňa Lechnerová

Web: www.phdtichy.cz

Jak vypadala vaše cesta k bytovému návrhářství?

Už asi od dětství. Rád jsem kreslil, měl jsem rád lego a vůbec stavebnice. No a od roku 2017 jsem se profesně pohyboval na hypotečním a realitním trhu. Setkával jsem se s klienty, kteří chtěli koupit byt či dům k rekonstrukci nebo stavět vlastní dům či si pořídit novostavbu. Seznámil jsem se s různými požadavky opravdu velkého množství poptávajících klientů a pochopil jejich nároky a přání co se týká bydlení. A zjistil jsem, že toto chci opravdu dělat - plnit sny o výjimečném bydlení. 


Studoval jste obor související s bytovým návrhářstvím?

Nestudoval, mám obchodní školu. Jsem samouk co se týká návrhářské architektonické činnosti. V roce 2018 jsem se začal věnovat samostudiu historické architektury a stavebnictví a zajímalo mě opravdu všechno. Od materiálů používaných ve stavebnictví až částečně po různé slohy. Zdrojem mi byla tištěná literatura a internet. V této etapě mého života už nebyl moc prostor studovat na vysoké škole, protože tou dobou jsem byl již v produktivním věku. A velký podíl na tom, co a jak teď dělám má vlastně i to, že jsem před 10-ti lety pracoval ve stavební společnosti, takže jsem k oboru stavebnictví měl blízko už v minulosti.

Od běžných bytových designérů se odlišujete tím, že realizujete unikátní rezidenční projekty pro náročnou klientelu, jak jste k takovému vytříbení své nabídky došel?


Když jsem začal studovat historické stavební materiály a architekturu, tak jsem začal také  porovnávat historické stavby se současnými trendy a realizacemi rezidenčních staveb. Zjistil jsem jak a proč je tak velký rozdíl v kvalitě a životnosti historických a současně používaných zdících materiálů. Kromě poctivé technologie výroby a surovin byly vlastně historické stavby například z 19. století ještě navíc takzvaně předimenzované. To jsou důvody, proč mají historické konstrukce budov výrazně delší životnost a odolnost, která trvá po staletí až tisíciletí. Jen pro srovnání, v současnosti se v zemích EU standardně novostavby navrhují s takzvanou návrhovou životností 50 let. Rezidenčních novostaveb přesahujících takovou životnost není na trhu moc. Já naproti tomu ke každému projektu přistupuji tak, jako bych dílo vytvářel sám pro sebe, což se dotýká i životnosti a dimenzování konstrukce a s tím související kvality použitých materiálů. Ani bych neuměl navrhovat zděnou konstrukci, prvky v interiéru nebo vybavení bytu či domu levně a nekvalitně, protože sám pro sebe bych s takovým přístupem dům nestavěl ani byt nerekonstruoval.

Zakládáte si na poctivosti, trvanlivosti, nadčasovosti, autenticitě a eleganci. Máte v sobě tyto hodnoty už odmalička? Jaké jste byl dítě?

Od dětství jsem dělal věci naplno a rád jsem se vzdělával. Vždy jsem všechno dělal co nejlépe, jak jsem dokázal a to se asi promítá i do oboru mého podnikání.


Vím o Vás, že spolupracujete jen s vybranými profesionály co se týká zkušených architektů nebo specializovaných dodavatelů z oboru stavebnictví. Jak jste ty nejlepší z nejlepších pro spolupráci na Vašich projektech hledal?

Nemohu svědomitě říci, že pracuji jen s nejlepšími z nejlepších, nicméně hledání těch správných partnerů pro spolupráci na projektech je dlouhodobá záležitost. Vždy nejprve musíte mít osobní zkušenost s daným partnerem. Pokud například architekt dlouhodobě nedodržuje termíny nebo neplní zadání k projektu, tak spolupráce nemá smysl. Například když pracuji na industriální budově z 19. století, tak je velmi neprofesionální, pokud architekt kromě nedodržování termínů do díla vnáší například architektonicky nesouvisející prvky, které v 19. století neexistovaly. Takové problémy jsem reálně zažil a donutily mě, abych si pečlivě vybíral s kým spolupracovat. Špatná spolupráce mě stojí čas, peníze, energii a jsem z toho ve výsledku nešťastný. Dnes spolupracuji už pouze s jedním vyvoleným architektem, který si zasluhuje můj velký respekt pro vynikající přístup k naší spolupráci, cit pro architekturu a v neposlední řadě pro svou odbornost. Jsme na podobné vlně a spolupráce s ním mi vyhovuje. Rozhodně důležití jsou i projektanti nebo specializovaní dodavatelé. Co se týká řemeslníků nebo specializovaných dodavatelů, tak rád spolupracuji například s takovými dodavateli, kteří dědí řemeslo v rodině a mají k němu vztah. S takovými lidmi rád spolupracuji. Nebo stačí, že má dodavatel k oboru vztah a chce dělat svou profesi co nejlépe. Potom je maximální shoda během realizace, výborný výsledek a veškeré nutné případné reklamace probíhají přirozeně. Ovšem je nutné to zaplatit, což ovšem chápe jen náročný investor. Takže tak jsem hledal své partnery pro projekty.

A hledal jste dlouho?

Jako investor a autor architektonického díla musím pochopitelně spolupráci s dodavateli nejprve vyzkoušet na základě referencí a osobních jednání. Když si mám vybírat například dodavatele, zajímá mě především pozadí jeho práce a jaký má k řemeslu vztah. Poskládat současný tým dodavatelů pro spolupráci na mých projektech mi trvalo přibližně 5 let.

Spolupracujete i s profesionály ze zahraničí? Nebo si vybíráte především lidi a firmy z České republiky?

Co se týká specializovaných stavebních materiálů, některých otvorových výplní nebo interiérových doplňků, tak český trh jednoduše nenabízí zdaleka vše, co potřebuji pro svoje projekty. Takže významně jsou to zahraniční dodavatelé. Nicméně i na českém trhu mám dodavatele pro svoje projekty, bez kterých bych se obešel těžko.

Kde se rád inspirujete co se týká bytového designu?

Určitě hledám inspiraci v tištěné literatuře o architektuře a historických stavbách. Hledám autentický historický zdroj. Internet výjimečně využívám také. Třeba na Instagramu nebo na Pinterestu se dá najít určitě hodně zajímavých projektů, ale moje inspirace je spíše odborná ilustrovaná literatura. Moje práce je o tvorbě unikátních projektů.

Máte nějaký svůj oblíbený sloh či styl, který se vám v bytovém designu líbí nejvíce a který s vámi rezonuje?

Nejvíce blízký je mi zatím zdá se empír. On neoklasicismus obecně klade důraz na monument a hledá dokonalost přes matematiku a symetrii. Je to vidět na fasádě, na velikosti a umístění stavebních otvorů nebo na fasádních architektonických prvcích. V tom vidím jednoduchost a eleganci současně. Naproti tomu třeba renesance už je na mě až příliš zdobná a ornamentální. Momentálně mě nejvíce baví industriální architektura 19. století. Především zámořská architektura 19. století v USA je úchvatná.


Jak vypadá realizace celé zakázky, od první schůzky s klientem až po předání díla?

Dnes je velký zájem o realizaci rodinných domů částečně svépomocí alespoň u střední ekonomické třídy. Nebo je cenová představa o investici do výstavby domu třeba kolem 6-ti milionů korun. Pokud si klient takový dům postaví svépomocí, je možné s takovým rozpočtem skromný dům postavit, nicméně realizace domu ode mne je prostě cenově jinde. A důvodem jsou především náklady na materiály a odborná řemesla, což klient myslím častěji pochopí až tehdy, když je stavba dokončená. Takže v současné době pracuji na vlastních projektech, které následně prodám nekonvenčně náročnému klientovi.

A jak probíhá rekonstrukce objektu?

V případě rekonstrukce začínám konzultací se statikem. Statik zhodnotí stav nosných a nenosných částí konstrukce, určí co je možné bourat a co ne. Po provedení sondážního průzkumu a čekání na výkres dostanu od statika výkres a zadání, a začíná se s bouracími pracemi. Stává se běžně, že se během rekonstrukce objeví skryté vady. Například u historických cihlových domů je často poddimenzovaná trámová konstrukce a je nutné změklé trámy příložkovat nebo posílit jinou část nosné konstrukce. Nejčastějším problémem u rekonstrukce historických cihlových domů je podlaha. Často se musí podlaha dělat celá znovu například kvůli stavu a deformaci záklopu. Když je jasné, jakou dispozici lze v prostoru realizovat, tak začíná návrhářská práce kdy pracuji na modelu, a prostě tvořím prostor v představách. Po dokončení návrhu pokračuje objednávání dlažby, obkladů, sanity, kuchyňské linky, nábytku, oken a dveří, svítidel a tak dále, přičemž na některé dodávky čekám i 6 měsíců. Potom probíhá technologická a stavební část rekonstrukce, nová elektroinstalace, voda i odpady. Vždy dělám rekonstrukce svědomitě a zodpovědně s důrazem na kvalitu všech materiálů, ačkoliv nejsou vždy pohledové. Neprovádím pouze kosmetické úpravy, ale jdu do hloubky a důkladně opravuji i to co není vidět. Samozřejmě takový přístup ke kvalitě ovlivňuje náklady a výslednou cenu nemovitosti. Ale nemám asi charakter na to stavbu rozpočtově škrtit kvůli maximalizaci výnosu. Zrekonstruovaný byt či dům po mé práci potom opět slouží po generace.

Kdo jsou vaši klienti?

Můj typický klient je náročný klient, který si přeje opravdu výjimečný domov. Musí chtít domov, do kterého se bude těšit třeba nejen z práce, ale i z dovolené, protože ho bydlení v mé stavbě prostě bude bavit. Takový dům nebo byt má zkrátka architektonicky i konstrukčně nadstandardní hodnotu, což se promítá i do hodnoty nemovitosti.

Jak vnímáte barvy a jak s nimi pracujete v bytovém designu?

Barev se nebojím, mám je rád pokud jsou vyvážené. Umění práce s barvami je podle mě sladit barvy tak, aby prostor působil živě, příjemně a elegantně. Nejsem moc na odvážně křiklavé pestrobarevné interiéry. Tady kde sedíme právě teď, se nacházíme v bytové jednotce Habitat Azurion, který vznikal s vizí vytvořit modrý prostor ve stylu Art Deco. Stěny jsou azurově modré. Do toho se mísí teplá barva cihlové stěny odkazující na cihlářství 20. let 20. století. A v kuchyni je například odolná měděná mozaika, která je výrazně odolnější oproti keramické nebo skleněné mozaice, a navíc se snadno udržuje. Každý detail zde má svůj význam a většinou i funkci.

Jaká byla vaše nejzajímavější zakázka či projekt?

V tuto chvíli pracuji na jednom projektu blízko Prahy. Celý projekt navrhuji od skladby hmot, nosné konstrukce, oken, dispozice podlaží, interiéru až po fasádní prvky už od roku 2018. Model projektu je již definovaný a mění se jen v detailech. K tomu ještě nejsou přesně definovány dispozice. Ke spolupráci na projektu jsem před časem přizval jednoho architekta, který dodává projektu dílčí podněty a společně dokončujeme finální studii. Novostavba bude každopádně replikací architektury z 19. století, ať jde o stavební materiály, okna, použité prvky v interiéru nebo o dimenzi interiéru. Je to něco, co v České republice nemá obdoby, protože nikdo v České republice obdobný projekt nestaví. Když už je totiž potenciál vytvořit v České republice obdobný projekt v historickém brownfieldu, tak developer raději budovu zdemoluje a postaví konvenční novostavbu, jakou vidíte všude. Anebo kvůli snaze o minimalizaci nákladů potom utrpí použité materiály a důležité prvky stavby, které ve výsledku brání takovému prostoru naplnit jeho potenciál. To co dělám já nedělá defakto nikdo, a asi to nikdo dělat nebude, protože je na to nutné roky studovat historické materiály a konstrukce a ani to není developeřina pro 100 kupujících klientů. Je to opravdu pouze pro vybíravé klienty.

To bude asi i drahý projekt, že?

Samozřejmě náklady na moje projekty budou poměrně vysoké. Například velmi rád pracuji se slinutým zdivem. Pokud to vyjde, budeme mít na tento projekt vyrobené cihly na zakázku technologií z Británie z první poloviny 19. století. Je to velmi specifická a historicky nejlepší technologie na výrobu plných pálených cihel. Výsledkem jsou slinuté cihly pálené na 1200 stupňů Celsia. Jde o kvalitní směs jílů s obsahem minerálů ve správném poměru. Taková cihla má například vyšší pevnost v tlaku než beton. Je mrazuvzdorná a konstrukce z takového zdiva mají životnost třeba 1 500 i více let. Takové stavby můžete vidět v Anglii, v zemích Beneluxu nebo na severu Německa.


Jak vypadá váš vlastní byt či dům? Čím se rád obklopujete?

Bydlel jsem už v bytě, který jsem navrhoval a rekonstruoval a úplně jinak jsem se těšil domů, protože ten relax a jedinečný pocit domova je prostě docela jiný, pokud je byt výjimečný architektonicky. Byt jsem prodal, protože jsem se potřeboval přestěhovat do jiné lokality. Nicméně ta atmosféra bydlení byla nesrovnatelná oproti tomu, kde bydlím třeba dnes. Momentálně bydlím v poměrně obyčejném bytě, což je na jednu stranu skvělé, protože mi to dává motivaci vytvářet unikátní nápady a projekty. Vlastně díky tomu, že se v současném bydlení cítím poněkud neuspokojen obytným prostorem, tak mám větší touhu navrhovat. Mám už i koncept domu, kde bych chtěl bydlet, nicméně po jeho realizaci budu muset možná v architektuře otočit kormidlem.

Jak se změnila situace v realizaci zakázek pro náročné klienty po covidové éře?

To se nezměnilo asi nijak. Klient, který byl náročný předtím je náročný stále. Spíše o nákup nemovitosti a stavební činnost nemá zájem tolik středně ekonomicky silných domácností, ale jsou zde právě ekonomicky silnější a také náročnější klienti. A myslím, že celkově rostoucí cena staveb a nemovitostí naučila kupující klienty být náročnější i pokud jde o běžně nabízené novostavby. Lidé už dnes ví, že za 10 milionů může jejich byt nebo dům vypadat mnohem lépe, než jak byt nebo dům dokáže realizovat běžný architekt nebo běžná stavební firma v Čechách. Například pokrok v moderní architektuře v Čechách téměř úplně zamrzl. Když se podíváte na současné domy, tak jsou to většinou stejné stavby, jaké se stavěly před deseti lety. Náklady na stavební materiály a stavební práce stále rostou, ale úroveň architektury i konstrukce ztrácí na kvalitě. Není tedy tak klíčové, jestli dům stojí 12 nebo 14 milionů. Myslím si, že klíčové je co za ty peníze klient reálně dostane, jak dlouho ta budova bude stát a jakou bude mít reálnou hodnotu.


A jak přistupujete k financování svých projektů? Využíváte bankovního i nebankovního financování?

Bankovní financování je dost složité. Nechci tu problematiku paušalizovat, ale z mojí zkušenosti v bankovním sektoru chybí často osoba, která by byla způsobilá kompetentně vyhodnotit smysluplnost podnikatelského záměru a uměla se nad tím zamyslet v kontextu a ne jen přes tabulky. Velká výhoda je rozhodně, když má podnikatel či investor možnost spolupracovat s nebankovní investiční společností, která se dokáže individuálně zamyslet nad podnikatelským záměrem. Toto mi v bankovním sektoru chybí. Několik let jsem navíc pracoval jako hypoteční specialista, takže vím, že bankovní úvěrová metodika pro podnikatelské úvěry je méně jasná, předvídatelná a těžko se v ní orientuje narozdíl od financování domácností. Často ani sám hypoteční poradce v průběhu celého procesu neví, jestli podnikatel úvěr spíše dostane nebo ne.


V čem vidíte výhody nebankovního financování?

Nebankovní sektor může být více individuální, jde více naproti podnikateli a je to operativní spolupráce.


Vy sám využíváte spíše nebankovní financování svých projektů?

Určitě ano a vyhovuje mi to. Je to pro mě nové a nesrovnatelně v mnoha ohledech efektivnější. Je to opravdu funkční nástroj, ovšem doporučil bych takové financování pouze opravdu zodpovědným podnikatelům s dobrou platební morálkou.

Orientujete se v nebankovním financování? Jak si prověřujete subjekt nabízející právě nebankovní peníze?

Určitě mě zajímá, jestli daná nebankovní společnost je seriózní. Nebankovní společnost nemůže financovat cokoliv a mít zdroje odkudkoliv. Nechtěl bych spolupracovat s nebankovní institucí, která má peníze třeba z nelegálních zdrojů. Je pro mě důležité být ujištěn o těchto skutečnostech.

Podle čeho se orientujete v nebankovních společnostech?

Já už jsem našel společnost, se kterou spolupracuji a jsem spokojen, takže další hledání a tápání již nemusím řešit. Je to firma AGENIUS Finance.

Jak jste se o AGENIUS Finance dozvěděl?

Na internetu. Vybíral jsem z investičních nebankovních společností, které by mi nabídly transparentnější formu financování, než jakou nabízí banky (navíc s dlouhou čekací dobou a s velkým otazníkem jestli finance instituce poskytne). Osobní jednání s vedením AGENIUS Finance hodnotím jako dobré. Člověk si také musí samozřejmě chvíli počkat, není všechno hned. Ale jednání je v pořádku a věcné. Navíc společnost tvoří lidé a ve společnosti AGENIUS Finance je přístup lidí ke mně jako ke klientovi zodpovědný a vstřícný.

V čem vidíte výjimečnost Agenius Finance?

Líbí se mi ta ochota pochopit mojí práci, pochopit moje projekty a mou vizi. Je tam individuální přístup a ochota mi vyhovět, abych financování mohl opravdu efektivně využít ve svém podnikání.

Máte nějaké vize, sny a plány?

Pracuji na více konceptech pro budoucí projekty, tomu se chci mimo jiné věnovat. Chci stále vytvářet výjimečné nemovitosti…

Zprávy ze světa financí

Měníme Vaše vize ve skutečnost. Klíčové momenty a AGENIUS FINANCE očima klientů

Jako nebankovní společnost s dlouholetými zkušenostmi vidíme do problematiky nebankovního financování v ČR dokonale… Naší vizitkou jsou spokojení klienti, kteří díky nebankovnímu financování dosáhli na své sny a naplnili své vize. Našimi klienty jsou především odvážní podnikatelé, kteří se nebojí jít do akce. Někteří z nich nám poskytli rozhovor týkající se jejich projektů spojených právě s nebankovním financováním. Skrze rozhovory otevíráme téma bankovního a nebankovního financování u nás a chceme přinášet osvětu v této oblasti. Přečtěte si několik krátkých ukázek z rozhovorů, v jejichž plné verzi se dočtete mnoho zajímavých informací a příhod z českého podnikání.

Celý článek
Prodej Škody v západní Evropě roste, v Asii naopak rapidně klesá

Škoda Auto zaznamenala v covidovém období značný propad v rámci prodeje aut, ostatně tak jako mnoho dalších automobilek. Nyní prodej aut Škoda opět zvolna roste. Tuzemská automobilka zveřejnila výsledky za tři čtvrtletí tohoto roku. Od ledna do konce září prodala 671 300 vozů, což je o 4,5 procenta víc než za stejné období loňského roku.

Celý článek
Qerko získalo licenci od ČNB, může expandovat do Evropy

Bezhotovostní placení v restauracích v České republice je již považováno za standard. Na novodobý trend velmi rychle zareagoval český startup Qerko, který umožňuje zaplatit pomocí QR kódu přímo od stolu. Hned zkraje roku pokořil hranici jednoho milionu uživatelů a později přidal dalších 200 tisíc. Nově navíc získal licenci platební instituce od České národní banky (ČNB), díky které může nabízet svou službu ve všech zemích Evropské unie.

Celý článek