Naplnění vizí moravského vinařství díky nebankovnímu úvěru od Agenius Finance

Moravská vína za posledních 30 let dozrála do světových měřítek. Vývoj jde kupředu a Rodinné vinařství Janoušek rozhodně nezaostává. Naopak, jedou na plný plyn a pustili se do velkého budování a do velkých vizí. V dnešní době, kdy je to s bankovními úvěry čím dál tím složitější se obrátil vinař z Moravy Zdeněk Janoušek na nebankovní sektor, a udělal dobře. O nebankovním financování a o budoucnosti vinařství již v rozhovoru.

Zdeněk Janoušek je zakladatel Rodinného vinařství Janoušek v Rakvicích a pokračovatel ve výrobě moravských vín. Rodinné vinařství založil v roce 1990, přesně rok poté, co jeho rodině byly vráceny vinice a pozemky v restituci. S výrobou vína ale začal již dědeček Zdeňka Janouška, který vína pro rodinu začal vyrábět v roce 1936. Řada vín z Rodinného vinařství Janoušek obdržela prestižní ocenění na mezinárodních výstavách. Například AWC Vinna, Grand Prix Vinex, Grand Prix Austerlitz a podobně. Vize Zdeňka Janouška je jasná, dokončit a zvelebit rodinné vinařství a věnovat se degustacím spojeným i s gastronomickým zážitkem.

Web: www.vinarstvijanousek.cz
Instagram: vinarstvijanousek
Facebook: Vinařství Janoušek

Kdy jste se rozhodl, že chcete rozšířit své vinařství o ubytování pro zákazníky?

K tomu rozhodnutí došlo asi před 5 lety. V té době jsme měli již stabilní množství vinic na 33 hektarech pozemků pro využití v našem rodinném vinařství. Měli jsme již vše potřebné k procesu zpracování hroznů až po finální lahvování vína, a chybělo nám již jen ubytování.

Jakou jste měl představu o tomto projektu?

Vycházel jsem z nemovitosti, která tady zůstala po mém pradědovi. Vytvořili jsme 4 ubytovací jednotky a do budoucna ještě plánujeme rozšíření ubytování.

Na kolik vás vytvoření ubytování vyšlo?

Celkové náklady na vytvoření ubytování byly 5 milionů korun. Měl jsem nějaké vlastní zdroje a 3 miliony jsem si půjčil od banky.

Na co jste potřeboval financování nyní?

Náš soused prodává svou nemovitost, která je spojena zdí s naším vinařstvím. Tuto nemovitost musím koupit i kdybych nechtěl. Nabízí se další rozšíření vinařství a samozřejmě další spousta práce.

Nad jakými možnostmi financování jste uvažoval?

Mám podnikatelský účet u banky, takže na rozšíření vinařství využívám i bankovní úvěry. Ale v současné době jsem hledal další možnosti financování, protože u bank se celý proces stále prodlužuje. Od jednání až po schválení úvěru to trvá opravdu dlouho. Takže padlo rozhodnutí vzít si nebankovní úvěr.

Podle čeho jste se rozhodl vzít si nebankovní půjčku u společnosti Agenius Finance?

Jestli mohu jmenovat, tak celou dobu jsem jednal s paní Stopkovou z firmy Agenius Finance. Její vstřícné a rychlé jednání rozhodlo o tom, že jsem na správné adrese. I podmínky úvěru byly pro mě důležitým kritériem v rozhodování.

Jak jste se o firmě Agenius Finance dozvěděl?

Hledal jsem na internetu, do Googlu jsem zadal Nebankovní úvěry a našel jsem společnost Agenius Finance. Po telefonu jsem získal důležité informace, a pak jsem si domluvil s paní Stopkovou osobní schůzku.

Rozhodoval jste se mezi vícero nebankovními společnostmi?

Ano, oslovil jsem asi 2 nebo 3 další nebankovní společnosti. Jejich podmínky byly méně výhodné a jednání celkově komplikovanější.

Jak celý proces, od jednání, přes schvalování až po čerpání úvěru probíhal?

Jednání bylo vstřícné a rychlé. Domluvili jsme se na zástavě pozemků, které vlastním.  Do týdne byla hotová úvěrová smlouva i přesto, že bylo před Vánoci. Úvěr jsem chtěl rychle, ale měl jsem dostatek času si smlouvu prostudovat a po přečtení smlouvy jsem si byl jistý, že Agenius Finance je ta správná volba.

Ke čtení úvěrové smlouvy jste si přizval svého právníka?

Ano, využil jsem této možnosti. Přecejenom jde o nemalé peníze a o zástavu pozemků, a právník se v těchto záležitostech perfektně vyzná.

Co byste u nebankovního financování vypíchl? Co je tou největší výhodou?

Jednoznačně bych zdůraznil volnější režim splácení. Kdykoliv můžete splatit větší částku, a tím další měsíční splátky snížit.  

Byl jste co se týká nebankovních společností takříkajíc v obraze? Věděl jste, jak poznat rozdíl mezi solidní a nesolidní společností?

Sektor nebankovních půjček nemám takto zmapovaný. Spíše jsem se spoléhal na rady právníka po prostudování úvěrové smlouvy.

Co byste doporučil podnikatelům, kteří si nebankovní půjčkou nejsou jistí?

S ostatními nebankovními společnostmi jsem byl v kontaktu pouze velice krátce. Takže nemám negativní zkušenosti s nebankovními úvěry. A po zkušenostech mohu vřele doporučit Agenius Finance. Samozřejmě pokud klient řádně nesplácí, jsou nebankovní úvěry o něco dražší. Pokud se splácí v termínu, je všechno v pořádku.

Jak dlouho bude trvat realizace vašeho projektu?

Jedna část ubytování je dokončena a do budoucna plánujeme další rozšíření ubytování a zvelebování vinařství, takže počítám s časovým úsekem v horizontu 3 až 4 let. Samozřejmě bude záležet na tom, jak se bude ve vinařském sektoru dařit a jak nám se bude dařit se stávající ubytovací kapacitou.

Jste s rozkvětem svého podnikání spokojen?

Beru to tak, že jdeme krok za krokem. Spokojení určitě jsme. Když srovnám stav vinařství před 10ti nebo 15ti lety se současným stavem, tak se nám daří jít za vytyčeným cílem. I z reakcí lidí vidím, že se jim naše vize líbí. Samozřejmě setkáváme se i se závistí, ale to je v našich končinách normální…

Za jak dlouho si myslíte, že se vám celá investice vrátí?

V našem oboru se podmínky celkově zpřísňují. Není to tak jednoduché, jako tomu bylo po revoluci, kdy se vypilo všechno. Když půjdeme tím poctivým způsobem, tak se nám investice vrátí v horizontu 5ti až 10ti let.

Jak je na tom kvalita moravských vín?

Musím říct, že kvalita moravských vín šla za posledních 30 let obrovsky nahoru. S našimi víny vyhráváme na světových soutěžích. To co teď řeknu nebude populární, ale myslím si, že kultura pití vína českého národa zaostává. V top hotelích a restauracích v Praze moravská vína moc neuvidíte, což je velká škoda. Je to na nás vinařích, na našem svazu a nějakém marketingu, jak naše vína více dostat mezi lidi a jak posunout kulturu souladu vína a jídla. Například co se týká nabídky pětichodových menu společně s pitím dobrého vína. Naše vinařství toto zatím ještě nenabízí, nabízí to zatím málo vinařů tady na Moravě, ale už jsou první vlaštovky a my chceme jít také títmto směrem. Bude to lopotná práce, ale asi to ponese své výsledky. Pokud se lidé naučí pít kvalitní vína a půjdou za zážitkem, tak se celá společnost posune někam jinam.  

Měli by se podnikatelé v dnešní době podle vás bát velkých úvěrů?

Nevím jestli bát. Nějaká míra rizika tady asi je, musíte používat selský rozum, když se do něčeho pouštíte. Kdyby se stalo něco nenadálého, kdy podnikatel třeba onemocní a vše stojí pouze na něm nebo na pár lidech, tak je důležité mít nějaké zajištění úvěru nemovitostmi či pozemky. Nebrat si šílený úvěr na nějakou malou kancelář a nemít vše spočítané dopředu. Musíte zvážit všechny možnosti.

Jak podle vás podnikatel pozná, že jeho projekt bude úspěšný? Musí do toho jít srdcem a svou práci milovat? Je to zárukou úspěchu?

Určitě ano. Zvláště v našem případě kdy jde o víno, nebo o jídlo. V tomto sektoru je to hodně o srdci. Nebudu jmenovat, ale tady na Moravě jsou větší podniky či korporáty na výrobu vína, výroba vína zde ale připomíná nějakou fabriku. V našem oboru nezáleží na velikosti, tady stoprocentně platí, že do toho musíte vložit celé své srdce. Lidé to poznají a vracejí se… 

Dodáváte vaše víno i do restaurací?

Částečně ano. Segment gastronomie je poznamenaný covidem, takže bude asi ještě nějaký ten rok trvat, než se to srovná. Ale určitě chceme pracovat na tom, aby koncový zákazník byly i restaurace.  

Jak se vám v Rakvicích daří?

Myslím, že se nám daří velice dobře a naše práce a vize nás baví, máme motivaci.  

Navštěvují váš sklípek návštěvníci z různých koutů naší republiky?

Jezdí sem Plzeňáci, Pražáci a defakto celá republika za zážitkem. Jsou nadšení a spokojení. Dokáží ohodnotit naší tvrdou práci ve vinicích za každého počasí, která je s vinařstvím spojená. Kdežto místní spoluobčané byli nadšení, když jsme vinařství budovali, ale dnes k nám moc nechodí. Dříve byl defakto v každém domě sklípek, kde se dělalo víno. Dnes už to tak není. Ale musím říct, že srdečnost k nám přichází ze všech koutů naší republiky.

Jak o svém vinařství dáváte vědět? Na jakou reklamu sázíte?

Hodně funguje reklama, kdy si lidé mezi sebou o našem vinařství řeknou a doporučí nás. Lehce využíváme sociální sítě, ale tam máme ještě velké mezery, na tom chceme zapracovat. Musíme zapojit synovce a neteře, moje generace je v tomhle směru trošku někde jinde.

Máte nějaké další plány do budoucna?

Určitě rozšíření ubytovací kapacity a věnovat se více snoubení vína a jídla. To je naše vize do budoucna. Chceme bořit stereotypy, které už dnes tolik neplatí. Dříve platilo, že k červenému masu patří červené víno a k bílému masu víno bílé. I kuchařina a celkově vaření se posouvá někam jinam. Používá se jiné koření, experimentuje se. Pak už je na someliérovi, aby správně spároval jídlo a víno. Když zákazník vloží sousto do úst a napije se pak určitého vína, může zažít opravdový zážitek. O tomto tématu bychom mohli mluvit několik večerů.

Vyrábíte i nealkoholické víno?

To my neděláme. Ale vyrábíme ovocné mošty. Nealkoholickému vínu se věnuje pouze jeden člověk v naší republice. Jde o poměrně složitý a nákladný proces.

Věnujete se i Barikovému vínu, které je prý velmi zdravé?

Ano, máme dubové sudy, ve kterých budeme barikovat jak bílé, tak i červené víno. 

img6206.jpg (22.60 MB)

img6207.jpg (24.50 MB)

Zprávy ze světa financí

Prodej Škody v západní Evropě roste, v Asii naopak rapidně klesá

Škoda Auto zaznamenala v covidovém období značný propad v rámci prodeje aut, ostatně tak jako mnoho dalších automobilek. Nyní prodej aut Škoda opět zvolna roste. Tuzemská automobilka zveřejnila výsledky za tři čtvrtletí tohoto roku. Od ledna do konce září prodala 671 300 vozů, což je o 4,5 procenta víc než za stejné období loňského roku.

Celý článek
Qerko získalo licenci od ČNB, může expandovat do Evropy

Bezhotovostní placení v restauracích v České republice je již považováno za standard. Na novodobý trend velmi rychle zareagoval český startup Qerko, který umožňuje zaplatit pomocí QR kódu přímo od stolu. Hned zkraje roku pokořil hranici jednoho milionu uživatelů a později přidal dalších 200 tisíc. Nově navíc získal licenci platební instituce od České národní banky (ČNB), díky které může nabízet svou službu ve všech zemích Evropské unie.

Celý článek
Stovky milionů putují do postižených regionů povodněmi. Česko požádá o pomoc také Fond solidarity EU

Ministerstvo pro místní rozvoj už vyčlenilo stovky milionů korun na opravy komunikací, mostů nebo škol. Požádá také o peníze z Fondu solidarity Evropské unie. Další stamiliony poskytnou samosprávy. Například Olomoucký kraj už odklepl pomoc ve výši čtvrt miliardy korun. Šéf státní poklady Zbyněk Stanjura (ODS) odhaduje celkovou výši škod na desítky miliard korun

Celý článek