Jak nabývá účinnosti nový stavební zákon, čím a od kdy se v příštím roce 2024 budeme řídit?

Očekávané nabytí účinnosti nového stavebního zákona (NSZ) a jeho následné užití je komplikováno dvojí novelizací, komplexitou změn (dotčeno je zhruba 6 desítek předpisů) i dělenou a odkládanou účinností.

O novém stavebním zákoně se mluvilo již dlouho. Každý, kdo chtěl stavět či rekonstruovat, žil do jisté míry ve značné nejistotě. Momentálně již známe znění nového zákona. Každému nemusí být jasné, odkdy se má na chystané změny připravit, jak se jej dotknou a jak má dál postupovat v rozpracovaných nedokončených projektech.Jedná se o velmi komplikovanou problematiku, přitom však správně pochopit nabytí účinnosti NSZ a souvislosti jeho přechodných ustanovení je základem pro správné nastavení a načasování všech věcí souvisejících s výstavbou.

Zákon č. 283/2021 Sb., neboli nový stavební zákon (NSZ), vstupuje v účinnost dne 1.7.2024. Od té chvíle se jím musíte řídit. Výjimkou budou pouze tzv. Vyhrazené stavby (výpis staveb), které nabývají účinnosti již 1.1.2024. Vzniká nově také přechodné období od 1.1.2024 do 30.6.2024, kdy se ještě bude postupovat dle dosavadních právních předpisů.

 Pojem „stavba“ je dle § 5 NSZ nově definicí:
„Stavbou se rozumí stavební dílo, které vzniká stavební nebo montážní činností ze stavebních výrobků, materiálů nebo konstrukcí za účelem užívání na určitém místě. Za stavbu se považuje také výrobek plnící funkci stavby.“

 Jednotlivé kategorie staveb:

  • drobné, které jsou uvedeny v příloze č. 1 k tomuto zákonu

  • jednoduché, které jsou uvedeny v příloze č. 2 k tomuto zákonu

  • vyhrazené, které jsou uvedeny v příloze č. 3 k tomuto zákonu 

  • ostatní

Drobné stavby
Drobné stavby nevyžadují povolení – nebude vyžadovat projednání se stavebním úřadem, a tudíž nejsou na kolaudaci. Všechny drobné stavby (až na 2 výjimky – bod 11 a 12) mohou být prováděny stavebníkem svépomocí – postačí pouze stavební dozor (nemusí být autorizovaná osoba). V případě dokumentace – ve vztahu k drobným stavbám nebude předepsána.

Jednoduché stavby
Všechny jednoduché stavby jsou na povolení, ovšem jen některé se budou kolaudovat a potřebovat projektovou dokumentaci. Všechny mohou být provedeny svépomocí, přičemž postačí stavebníkovi stavební dozor (výjimka platí pouze pro stavby na bydlení nebo změnu stavby, která je kulturní památkou – zde by byla zapotřebí autorizovaná osoba).

Vyhrazené stavby
Vyhrazené stavby jsou infrastrukturní stavby, které financuje stát, jedná se tedy o stavby jako např. dálnice, VRT, přehrady a tak podobně. Tyto stavby vyžadují veškerá povolení, kolaudaci, projektovou dokumentaci. Musí zde být autorský dozor projektanta.

Ostatní stavby 
Všechny ostatní stavby budou na povolení, kolaudaci, projektovou dokumentaci (provedenou dodavatelsky), vyžadují osobu (autorizovaného) stavbyvedoucího. Není zde nutná přítomnost projektanta.

Užití v praxi
Do teď žadatelé podávali dvě žádosti v důsledku duality územního řízení a stavebního řízení, nový stavební zákon však toto mění - vše se bude jmenovat Řízení o povolení záměru, a to buď stavebním
záměru nebo nestavebním záměru (= náhrada územního řízení). Podáváte tedy jen jednu žádost.

Zprávy ze světa financí

Roční úrok 300% i víc. Víme, na co si dát při hledání půjčky pozor

Potřebujete zaplatit větší jednorázový výdaj a nemáte finanční rezervu? Zvažujete půjčku? Lidé v takové situaci nejčastěji využívají povolené přečerpání běžného účtu, kreditku nebo mikroúvěr. A právě na ně se zaměřuje aktuální Index odpovědného úvěrování.

Celý článek
Nábytkářský trh u nás i ve světě

Výroba nábytku je nádherná, kreativní a naplňující práce. Když jí děláte s láskou a s hřejivým pocitem, že za sebou zanecháváte kvalitu, která dělá lidem dlouhodobou radost, tak to prostě funguje. Jak se daří nábytkářskému průmyslu u nás? Jak je to s financováním jednotlivých projektů, na které potřebujete peníze hned, aby se firma mohla otáčet? Banky dnes již nejsou tak vstřícné, jako tomu bylo dříve. Řešení se najde ale vždycky. O tom všem v rozhovoru s podnikatelem Zdeňkem Žižkou. 

Celý článek
DIP: Jak funguje nový investiční produkt?

Již od začátku roku investiční společnosti a banky spustily nový dlouhodobý investiční produkt (DIP) s daňovou výhodou. Cílem daného investiční prostředku je přimět lidi k investicím, jejichž výnosy pak využijí v důchodu.

Celý článek