Jak je to s hotovostí? Klesá v České republice a máme se bát o svobodu našeho rozhodování při výběru platebního nástroje, nebo ne?

Rozsah emise bankovek a mincí Česká národní banka dlouhodobě sleduje a průběžně vyhodnocuje, má tedy v návaznosti na používané informační systémy všechny potřebné aktuální informace. Základní informace o peněžním oběhu jsou zveřejňovány pravidelně na webových stránkách České národní banky.

Česká národní banka dbá na plynulost a hospodárnost peněžního oběhu. V nedávné minulosti ukončila používání mincí v hodnotách 10, 20 i 50 haléřů (v roce 2003, resp. 2008), které přestaly plnit funkci oběživa. Česká národní banka vydávala do oběhu značné množství těchto mincí, ale z oběhu se téměř nevracely. Podobnou změnou bylo rozhodnutí ukončit platnost bankovek 20 Kč a následně i 50 Kč (v roce 2008, resp. 2011) a nahradit je mincemi stejné hodnoty. Bankovky těchto hodnot se velmi rychle opotřebovávaly. Oproti tomu mince stejných nominálů vydrží v oběhu desítky let.

Jak je to s vyplácením mezd?

Většina firem dnes vyplácí mzdu svým zaměstnancům na účet. Svévolně, bez jakékoliv dohody se svými pracovníky, to však dělat nesmí. Zákoník práce totiž stanovuje, že „mzda se vyplácí v pracovní době a na pracovišti“ a tento způsob úhrady je tedy primární. Pokud chce zaměstnavatel vyplácet mzdu zaměstnanci na bankovní účet bezhotovostně, může to udělat jen tehdy, když s ním uzavře individuální dohodu. Tato dohoda může být obsažena v pracovní smlouvě či v jiném dokumentu.
Hospodářská komora (HK ČR), která zastupuje zájmy tuzemských podniků, chce proto dnešní převažující praxi vyplácení mezd dostat do zákona. A to proto, aby usnadnila firmám administrativu a zbavila je strachu z kontrol a pokut za nedodržování paragrafů, které jsou dnes už takřka vyčpělé.

Hotovosti ubývá, přestože ji používáme více..

Nedávný průzkum agentury STEM/ MARK ukázal, že Češi platí hotovostí více než před rokem. Dokonce je nárůst opravdu znatelný, denně zaplatí „cash“ o třetinu více lidí. Vloni to byla čtvrtina z nás, dnes už každý třetí.
Na druhou stranu ze statistik České národní banky vidíme, že podíl hotovosti na peněžní zásobě setrvale klesá, a v posledních letech dokonce mnohem rychlejším tempem. Zatímco v roce 2003 byl podíl patnáctiprocentní, dnes se pomalu blížíme deseti procentům. Připomeňme si, že všechny české koruny vznikají digitálně v bankách, do hotovosti si je měníme z digitální podoby na přepážkách a v bankomatech.
Pro představu: před dvaceti lety jsme si do hotovosti vybrali každou sedmou korunu, dnes je to už jen každá desátá. Pokud by vydrželo tempo z posledního roku, za pět let by to už byla každá dvacátá koruna, a do deseti let bychom byli na nule. Nula je ale prakticky nemožná.
Máme tedy před sebou zajímavý paradox. Hotovosti ubývá, přestože ji používáme více. Paradox to je, ale dá se snadno vysvětlit. Podíl hotovosti klesá, ale rychleji hotovost otáčíme. Ono to ani jinak matematicky vysvětlit nejde, pokud mají oba výroky platit. Zkrátka s menším podílem hotovosti nakupujeme rychleji, častěji. Vedle toho relativně méně často otáčíme digitální koruny, což dává v době vysokých úrokových sazeb smysl.

 

 

Zdroj: cnb.cz, e15, novinky.cz, seznamzpravy.cz

 

Zprávy ze světa financí

Prodej Škody v západní Evropě roste, v Asii naopak rapidně klesá

Škoda Auto zaznamenala v covidovém období značný propad v rámci prodeje aut, ostatně tak jako mnoho dalších automobilek. Nyní prodej aut Škoda opět zvolna roste. Tuzemská automobilka zveřejnila výsledky za tři čtvrtletí tohoto roku. Od ledna do konce září prodala 671 300 vozů, což je o 4,5 procenta víc než za stejné období loňského roku.

Celý článek
Qerko získalo licenci od ČNB, může expandovat do Evropy

Bezhotovostní placení v restauracích v České republice je již považováno za standard. Na novodobý trend velmi rychle zareagoval český startup Qerko, který umožňuje zaplatit pomocí QR kódu přímo od stolu. Hned zkraje roku pokořil hranici jednoho milionu uživatelů a později přidal dalších 200 tisíc. Nově navíc získal licenci platební instituce od České národní banky (ČNB), díky které může nabízet svou službu ve všech zemích Evropské unie.

Celý článek
Stovky milionů putují do postižených regionů povodněmi. Česko požádá o pomoc také Fond solidarity EU

Ministerstvo pro místní rozvoj už vyčlenilo stovky milionů korun na opravy komunikací, mostů nebo škol. Požádá také o peníze z Fondu solidarity Evropské unie. Další stamiliony poskytnou samosprávy. Například Olomoucký kraj už odklepl pomoc ve výši čtvrt miliardy korun. Šéf státní poklady Zbyněk Stanjura (ODS) odhaduje celkovou výši škod na desítky miliard korun

Celý článek