DIP: Jak funguje nový investiční produkt?

Již od začátku roku investiční společnosti a banky spustily nový dlouhodobý investiční produkt (DIP) s daňovou výhodou. Cílem daného investiční prostředku je přimět lidi k investicím, jejichž výnosy pak využijí v důchodu.

DIP je tedy souhrnný název pro jak nové, tak i už existující finanční produkty, které umožňují vytváření úspor na stáří a které vám nově mohou nabídnout: Banky, spořitelní a úvěrní družstva, obchodníci s cennými papíry, samosprávné investiční fondy, zahraniční osoby s obdobnou činností. Všechny tyto uvedené subjekty musí mít licenci České národní banky, která je opravňuje poskytovat tyto investiční či spořicí produkty v ČR. Mezi první instituce, které poskytují daný investiční produkt patří: ČSOB, Raiffeisenbank, Conseq Investment Management, Generali Investments CEE.  Momentálně se k zmíněným řadí již mnoho dalších. 

Od letošního roku nabízí daňové úlevy podobně jako třetí důchodový pilíř, tedy penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření, nebo jako životní pojištění se spořicí složkou.
U „daňově podporovaných produktů spoření na stáří“ je možné odečíst si ze základu daně až 48 tisíc korun ročně. V případě DIPu si tedy při úložce 4000 korun měsíčně lze snížit samotnou daň o 7200 korun ročně. Lidé s výrazně nadprůměrnými příjmy (když překročí přibližně 1,59 milionu korun za celý rok 2024), kdy jsou nad tento limit daněny 23% sazbou daně, si mohou snížit daň o 11 tisíc.

Limit 48 tisíc korun je nově společný nejen pro penzijní a životní spoření, ale také pro DIP a nově i pro pojištění dlouhodobé péče. Také na DIP můžou přispívat zaměstnavatelé, a to až do výše 50 tisíc korun ročně (i tento limit je společný). Pro zaměstnavatele je tento příspěvek daňově uznatelným výdajem, pro zaměstnance je osvobozený od daně z příjmů a neplatí z něj pojištění. Příspěvek tak vychází pro obě strany finančně lépe než navýšení mzdy.

Daňovou úlevu získáte, když budete DIP využívat alespoň 10 let a majetek z něj včetně výnosů si nevyberete před dosažením 60 let věku. Pokud DIP ukončíte dřív, budete muset zpětně doplatit daň. V čem výhoda DIPu oproti klasickému penzijnímu spoření? Můžete investovat do nejrůznějších finančních produktů podle svého výběru, tedy například do akcií, podílových fondů, ETF,dluhopisů, případně do komodit, součástí DIPu mohou být i vkladové účty. Záleží, co si vyberete, průběžně se to dá i měnit. Oproti tomu u penzijka za vás vybírá investice penzijní společnost – volíte si pouze to, zda chcete investovat spíše konzervativně nebo rizikověji.

Tato forma spoření přináší klientům větší flexibilitu. Klienti mohou využít investiční fondové portfolio, kde je na výběr velké množství fondů ať už pravidelně spravovaných nebo fondů ETF. Daná forma investování je však skvělým prostředníkem i pro erudované jedince, kteří si dané investiční portfolio skládají sami.

 

Zdroj: ČNB, e15.cz, peníze.cz, měšec.cz

Zprávy ze světa financí

Roční úrok 300% i víc. Víme, na co si dát při hledání půjčky pozor

Potřebujete zaplatit větší jednorázový výdaj a nemáte finanční rezervu? Zvažujete půjčku? Lidé v takové situaci nejčastěji využívají povolené přečerpání běžného účtu, kreditku nebo mikroúvěr. A právě na ně se zaměřuje aktuální Index odpovědného úvěrování.

Celý článek
Nábytkářský trh u nás i ve světě

Výroba nábytku je nádherná, kreativní a naplňující práce. Když jí děláte s láskou a s hřejivým pocitem, že za sebou zanecháváte kvalitu, která dělá lidem dlouhodobou radost, tak to prostě funguje. Jak se daří nábytkářskému průmyslu u nás? Jak je to s financováním jednotlivých projektů, na které potřebujete peníze hned, aby se firma mohla otáčet? Banky dnes již nejsou tak vstřícné, jako tomu bylo dříve. Řešení se najde ale vždycky. O tom všem v rozhovoru s podnikatelem Zdeňkem Žižkou. 

Celý článek
Stručné, jasné a přehledné smlouvy bez skrytých úskalí jsou klíčové

Správné nastavení smluv u nebankovních společností je stejně důležité, jako dobré vztahy se zástupci společnosti. Stručné, jasné a přehledné smlouvy jsou zárukou, že se k dané společnosti jako klient opět rádi vrátíte. Firem, které nabízí nebankovní financování a jsou transparentní a férové, je u nás ovšem jako šafránu. Jak přistupovat k nebankovnímu financování a jak přistupovat ke čtení smluv? O tom již v rozhovoru s ekonomem a podnikatelem Michalem Kudláčkem. Michal Kudláček vystudoval ekonomickou školu, obor Finance. Dlouhá léta pracoval jako finanční konzultant a analytik. Specializoval se především na investice, financování bydlení a refinancování hypoték. Po nějakém čase se začal zabývat podnikáním v oblasti developerských projektů a v současné době se věnuje větším projektům ve fotovoltaice.

Celý článek