ČNB vykázala největší ztrátu v historii, prodělala přes 400 miliard

Boj centrální banky s inflací v kombinaci s tvrdou korunou i dědictvím éry devizových intervencí. To jsou dva hlavní důvody, proč Česká národní banka předběžně skončila své loňské hospodaření se suverénně nejhlubší ztrátou od rozdělení Československa.

Vyplývá to ze zveřejněných údajů o bilanci ČNB, se ztrátou bezmála 412 miliard korun. Jen za prosinec nabrala ztrátu přes 110 miliard korun. 

Podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera stojí za loňskou propastí  kombinace propadu akciových portfolií, silné koruny a vyšších úrokových sazeb. Samotná ztráta centrální banky není z technického pohledu problém,  dlouhodobě může operovat i se ztrátou, kterou bude postupně umořovat ze svých budoucích zisků,“ Problém vysoké ztráty by podle něho mohl vznikat až v okamžiku, kdy by kvůli tomu trh začal zpochybňovat schopnost centrální banky provádět měnovou politiku. „To však není případ ČNB a obecně se do těchto potíží dostávají centrální banky, jejichž hospodaření je se státním rozpočtem provázanější, například v Maďarsku,“ zdůrazňuje Seidler. 

V loňském roce jsme čelili ztrátě o mnoho nižší a to pouhých 37 miliard korun. V porovnání s letošním rokem však v zemi panovala jiná ekonomická situace spojená s nižšími úrokovými sazbami a slabší korunou. „V současnosti je ztráta tvořena z větší části úrokovými výdaji, které ČNB platí komerčním bankám za peníze, které si u ní ukládají. Ztráta je tedy tvořena reálným peněžním tokem převáděným komerčním bankám,“ vysvětluje ekonom a partner poradenské společnosti PwC Petr Kříž. 

Centrální banka dlouhodobě upozorňuje, její hlavní úlohou je péče o cenovou a finanční stabilitu, nikoliv vytváření zisku. 

Zdroj:  E15 Jaroslav Bukovský, ČNB

 

Zprávy ze světa financí

Foto: IPR Praha Nové Václavské náměstí bude dle tvůrců příjemnější pro pohyb a dostupnější hromadnou dopravou

S koncem školního roku přišla do Prahy přestavba v oblasti městské hromadné dopravy. V horní části pražského Václavského náměstí začala v sobotu 29.6. stavba tramvajových kolejí. Práce potrvají tři roky a náklady na vybudování činí 1,24 miliardy korun.

Celý článek
Roční úrok 300% i víc. Víme, na co si dát při hledání půjčky pozor

Potřebujete zaplatit větší jednorázový výdaj a nemáte finanční rezervu? Zvažujete půjčku? Lidé v takové situaci nejčastěji využívají povolené přečerpání běžného účtu, kreditku nebo mikroúvěr. A právě na ně se zaměřuje aktuální Index odpovědného úvěrování.

Celý článek
Nábytkářský trh u nás i ve světě

Výroba nábytku je nádherná, kreativní a naplňující práce. Když jí děláte s láskou a s hřejivým pocitem, že za sebou zanecháváte kvalitu, která dělá lidem dlouhodobou radost, tak to prostě funguje. Jak se daří nábytkářskému průmyslu u nás? Jak je to s financováním jednotlivých projektů, na které potřebujete peníze hned, aby se firma mohla otáčet? Banky dnes již nejsou tak vstřícné, jako tomu bylo dříve. Řešení se najde ale vždycky. O tom všem v rozhovoru s podnikatelem Zdeňkem Žižkou. 

Celý článek