Společnost Agenius Finance má coby poskytovatel úvěrů více jak desetiletou zkušenost, první úvěr realizovala v roce 2011. Začátkem letošního roku došlo k výrazným změnám ve struktuře společnosti, všechny úvěry nyní nabízí pod jednou značkou. V roce 2024 čeká firmu fúze a dojde k navýšení základního kapitálu o 100 milionů korun. O problematice nebankovních úvěrů jsme si povídali s Taťánou Suchou, PR manažerkou společnosti Agenius.
Sousloví nebankovní půjčky je často veřejností vnímáno negativně, jako něco nepoctivého. Jaký na to máte názor?
Za špatné renomé nebankovních úvěrů mohou především společnosti, které vydělávají na poplatcích či penalizacích, plynoucích z absurdních požadavků, které klient mnohdy ani nemůže splnit. V bankovní sféře na takové věci nenarazíte a u solidních nebankovních společností také ne. Každý svou práci vykonává způsobem, který mu je vlastní, stejně tak lze poskytovat i nebankovní úvěry. Pokud si klient vybere seriózní společnost, je nebankovní úvěr mnohdy jedinou správnou cestou, která mu umožní například rozvíjet podnikání, a v koneč- ném součtu může být levnější než úvěr bankovní.
Jak jako klient rozpoznám seriózní, a naopak podezřelou společnost, podle jakých znaků se orientovat?
Znaků, na které je dobré se zaměřit již na samém začátku, je hned několik. V prvé řadě by si klient měl uvědomit, že si žádný seriózní poskytovatel úvěru nedomlouvá schůzku v kavárně, u benzinové pumpy, na poště či jiném nestandardním místě. To neznačí nic dobrého. Je důležité, aby si klient zjistil, kde má společnost, s níž chce navázat spolupráci, sídlo. Bude vědět, kam se v případě potřeby může obrátit, a kde jsou v pracovních dnech k dispozici odborníci, kteří jsou připraveni s ním hovořit. Stejně tak, jako je tomu v bance.Dalším důležitým znakem je profesionalita. Časté kontaktování ze strany prodejce a nátlak zpravidla není správný přístup, i když vše může na začátku vypadat téměř idylicky. Přijedou až k vám domů, nemusíte nikam chodit, vše za vás vyřídí. Dle jejich slov vám přišli pomoct. Pomoc ovšem z jejich úhlu pohledu znamená připravit vás o veškerý majetek s argumentem: „Paní ale podepsala“. Osudy obětí jsou pak mnohdy tragické, bohužel. Klient by měl mít dostatečný čas na prostudování dokumentů, ty by měly být psané čitelným písmem, neměly by obsahovat nesmyslné dodatky. Klientům klademe na srdce, aby opravdu věděli, co podepisují, advokát je dnes na každém rohu.
Napadá Vás ještě něco, co by měl zájemce o nebankovní úvěr vzít v potaz?
Klienti by se neměli nechat zmást výší úrokové sazby. Úrok není jediný rozhodující parametr, na který je třeba hledět. Naopak, je to pouze orientační ukazatel, nejdůležitější jsou podmínky úvěrové smlouvy. Výhodný úvěr není ten s nižší úrokovou sazbou a následnými penalizacemi prakticky za cokoliv. Výhodný úvěr je ten, kdy víte, že platíte pouze úrok, a že úvěr můžete v případě změný situace kdykoli splatit či změnit podmínky splácení bez sankcí. Prakticky řečeno, přesně vím, kolik zaplatím, bez jakýchkoliv navazujících podmínek.
Co Agenius klientům nabízí ve srovnání s bankami, které u nás působí? Jaké jsou vaše přednosti?
Na rozdíl od klasické banky naši odborníci zkoumají primárně projekt, který chce klient realizovat. Ať už se jedná o podnikatelskou vizi, přestavbu prostorů, investici či cokoliv dalšího. Zkoumáme potenciál daného projektu, což je v konečném důsledku to nejdůležitější. Máme mnoho klientů, kteří, ať už z jakéhokoliv důvodu, neprošli schvalováním v bance. My jsme jim úvěr poskytli a oni danou podnikatelskou činností naprosto bezproblémově úvěr splácí. Na rozdíl od banky náš klient nepodstupuje rigidní kritéria a nedokládá zbytečné dokumenty. Vyhne se také zdlouhavému schvalování v bance, celý proces běží velice rychle, klient má zpravidla peníze na účtu v řádu 2-14 dnů.
A jaký je rozdíl mezi vámi a jinými nebankovními společnostmi?
U nás se klient může spolehnout na férový přístup. Nemáme žádné penalizace za to, že splácíte úvěr, nebo nám chcete vrátit peníze. Vyděláváme pouze na samotném úroku, který si s klientem na začátku dohodneme. Klient nás najde na naší adrese, kde jsme vždy připraveni se mu plně věnovat. Záleží nám na tom, aby spolupráce běžela k oboustranné spokojenosti, vždy se snažíme najít řešení.
Jaké jsou podmínky ve Vašich smlouvách úročení a možnosti splacení úvěru?
Každý případ je individuální a záleží na tom, jaký úvěr a podmínky si vyberete. Roli hraje například délka splatnosti: úvěr na 6 měsíců má vyšší úrokovou sazbu než ten na 2 roky. Důležitý je i typ jeho zajištění nebo splátek. Pokud ručíte nemovitým majetkem, získáte nižší úrokovou sazbu oproti ručení movitým majetkem. Na úrocích ušetříte i v případě, že úvěr pravidelně splácíte. Klient může úvěr kdykoliv jednorázově splatit, či poslat mimořádnou vyšší splátku než tu obvyklou.
Jaký je průměrný čas splacení úvěru?
Je to opravdu různé, ale nejčastější úvěry, které řešíme, jsou se splatností 2-3 roky.
Jak vypadá váš typický klient? Je to pestré, nebo se zaměřujete na nějaký konkrétní sektor?
Naši klienti mají jedno společné, vždy se jedná o podnikatele s jasnou vizí. Ve většině přípádů jsou nespokojeni se službami klasických bank. Každý případ je však individuální, my na něj tak nahlížíme a snažíme se najít řešení na míru. Klientům nabízíme portfolio produktů, ze kterého si může každý vybrat to, které je pro něj ideální. Různorodost projektů je opravdu velmi výrazná. Máme několik typů úvěrů, například revolvingový úvěr, tedy krátkodobý provozní úvěr, který splácíte postupně a můžete jej opakovaně čerpat kdykoliv na Vaši žádost, a to až do výše schváleného úvěrového rámce. Klient tento typ úvěru využije při jakékoliv obchodní příležitosti, ale také na překlenutí období mezi fakturací a splatností pohledávek. Možností je opravdu celá řada, neúčelový úvěr, investiční, úvěr na nemovitost, A tak dále.
Můžete uvést nějaký příklad úspěšné spolupráce?
Ano jistě, mohu uvést širokou škálu námi financovaných projektů. Za zmínku stojí například zámecký komplex kousek od Prahy. Klient potřeboval 50 milionů korun na koupi zámku a přilehlých budov. V bance si předjednal úvěr a předložil projekt přestavby budovy na centrum pro seniory. Po několika měsících ale banka nečekaně oznámila, že nemovitost financovat nebude. Klientovi tak hrozilo nejen propadnutí zálohy pět milionů, ale taky náhrada škody. Jakákoliv jiná banka nepřicházela kvůli zamítnutí v úvahu. U nás proběhla schůzka v řádech dnů, obchod dostal konkrétní rysy.
A výsledek?
Úvěr jsme poskytli v potřebném čase, oproti původní bankovní nabídce dozajistili dalšími lukrativními nemovitostmi a společností generující dostatečný příjem na úhradu úroku. V uvedené věci nebyl nikdo poražený. Kupující získal úvěr a realizuje svůj obchodní plán, prodávající dostal včas zaplaceno a zprostředkovatel svou odměnu. Naše společnost prodala za solidních podmínek slušný objem peněz.
Napadají vás nějaké další zajímavé projekty, které jste financovali?
Nejčastěji financujeme různé domy a vily, které naši klienti rekonstruují a následně jsou určeny k bydlení. Financovali jsme už desítky bytových jednotek a bytových domů napříč celou Českou republikou. Ráda bych zmínila i výrobní a skladovací areál na jižní Moravě. Dané prostory využívá hned několik renomovaných firem, jednou z nich je společnost, o které se v posledních měsících často hovoří jako o nejlépe se rozvíjející firmě v odvětví designu. Jejich obrat přesáhl miliardu a hodnota našeho obchodu atakuje hranici 100 milionů. Konkrétní projekty bez souhlasu klienta ale nezveřejňujeme.
Jak byste charakterizovala společnost Agenius a vaši vizi?
Jsme spolehlivý poskytovatel úvěrů pro podnikatelské či investiční záměry. Přinášíme klientům možnost realizovat jejich plány, avšak půjčujeme pouze projektům, kterým věříme. My sami máme největší zájem na tom, abychom své investice získali zpět. Vnímáme jako důležité řešit finanční záležitosti na jednom místě. Naše politika je jednoduchá: pojďme si sednout, dejme na stůl možnosti a pojďme najít řešení. Proces musí trvat maximálně jeden týden.
Sídlíte v Praze v Pařížské ulici, ale předpokládám, že se na vás obrací klienti z celé republiky?
Ano, máte pravdu, spolupráce s klientem sice probíhá v Praze, ale obrací se na nás klienti z celé České republiky i ze Slovenska. Tam aktuálně financujeme dva developerské projekty.
S čím jste společnost zakládali, co bylo cílem?
Poskytovat úvěry kvalitně, rychle a smysluplně. Poskytnout lidem možnost realizovat své vize a podpořit jejich podnikání.
Můžeme na Vaši značku někde narazit?
Ano, od 16. října běží reklamní kampaň v rádiích Impuls, Evropa 2 a Kiss. Reklamní spot je do konce roku v regionech Jihomoravvský a Zlínský kraj, od začátku roku 2024 se reklama rozšíří dále po České republice.
Nejdůležitější otázka na závěr, jak Vás klienti mohou kontaktovat?
Na našich webových stránkách klienti najdou veškeré potřebné informace. Máme zde rozepsané portfolio produktů, je zde i odkaz na nezávaznou kalkulaci, a samozřejmě adresa i telefonní kontakt. V neposlední řadě máme na webu i reference klientů.
31.10.2024
Škoda Auto zaznamenala v covidovém období značný propad v rámci prodeje aut, ostatně tak jako mnoho dalších automobilek. Nyní prodej aut Škoda opět zvolna roste. Tuzemská automobilka zveřejnila výsledky za tři čtvrtletí tohoto roku. Od ledna do konce září prodala 671 300 vozů, což je o 4,5 procenta víc než za stejné období loňského roku.
Celý článek10.10.2024
Bezhotovostní placení v restauracích v České republice je již považováno za standard. Na novodobý trend velmi rychle zareagoval český startup Qerko, který umožňuje zaplatit pomocí QR kódu přímo od stolu. Hned zkraje roku pokořil hranici jednoho milionu uživatelů a později přidal dalších 200 tisíc. Nově navíc získal licenci platební instituce od České národní banky (ČNB), díky které může nabízet svou službu ve všech zemích Evropské unie.
Celý článek16.9.2024
Ministerstvo pro místní rozvoj už vyčlenilo stovky milionů korun na opravy komunikací, mostů nebo škol. Požádá také o peníze z Fondu solidarity Evropské unie. Další stamiliony poskytnou samosprávy. Například Olomoucký kraj už odklepl pomoc ve výši čtvrt miliardy korun. Šéf státní poklady Zbyněk Stanjura (ODS) odhaduje celkovou výši škod na desítky miliard korun
Celý článek